Według Bartosza Sawickiego z TMS Brokers posiedzenie państw OPEC odpowie na pytanie o ceny ropy naftowej w najbliższych miesiącach a nawet latach. Dotychczas OPEC stał na straży cen. Obecnie zwiększyła się rola producentów nie zrzeszonych w tej organizacji. Zależy im przede wszystkim na utrzymaniu swego udziału w globalnej produkcji. Według eksperta również OPEC będzie chciał utrzymać udział w rynku - nawet kosztem obniżenia cen surowca.

Część państw członkowskich, a również nienależąca do OPEC Rosja nalega na to, by obniżyć limity wydobywcze i tym samym podnieść nieco notowania tego surowca. Niemniej jednak jest grupa producentów, którzy niekoniecznie skłaniają się ku takim działaniom - wyjaśnia Krzysztof Romaniuk z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. Dlatego może nie dojść do żadnych zmian, przynajmniej takie są spekulacje części obserwatorów.

Jeśli te prognozy potwierdzą się, wtedy do końca roku możemy jeszcze obserwować delikatne obniżki na naszych stacjach. Natomiast, gdyby podjęto decyzję o ograniczeniu limitów wydobycia, notowania ropy najprawdopodobniej poszyły w górę - wyjaśnia. Jednak w związku z tym, że ostatnio umacnia się nasza waluta w stosunku do dolara, nie byłoby to istotnie zauważalne - uzupełnia Romaniuk. Krzysztof Romaniuk dodaje, że to jest zawsze reakcja łańcuchowa obu tych wskaźników

>>> Czytaj też: Koniec hegemonii OPEC. Do gry wchodzi Rosja, Norwegia i Meksyk

Reklama

Cena ropy na światowych giełdach od kilku miesięcy systematycznie spada. W środę w południe za ropę typu Brent trzeba było zapłacić prawie 79 dolarów.

Organizacja OPEC powstała w 1960 roku. W jej skład wchodzą: Algieria, Angola, Arabia Saudyjska, Ekwador, Irak, Iran, Katar, Kuwejt, Libia, Nigeria, Wenezuela, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Kraje organizacji kontrolują około 40 procent światowego wydobycia.

Według programu 166 spotkanie krajów OPEC rozpocznie się o godzinie 10. Na godzinę 16 zaplanowano konferencję prasową.

>>> Polecamy: Niskie ceny ropy to geopolityczne trzęsienie ziemi. Kto zyskuje, a kto traci na zmianach?