Stu największych na świecie producentów i dostawców usług militarnych trzeci rok z rzędu zmniejszyło swoje obroty. W 2013 roku spadły one o 2 procent.

Jednocześnie firmy rosyjskie notowały wzrost sprzedaży i produkcji średnio o 20 procent. Rekordowy był np. przekraczający 100 procent skok produkcji rakiet taktycznych. Te sukcesy były wynikiem zamówień rosyjskiej armii.

Dane takie przenosi doroczny raport Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem - SIPRI. Udostępniono go dzisiaj mediom szwedzkim i zagranicznym.

Według zamieszczonych w nim danych, sprzedaż produktów stu największych potentatów zbrojeniowych osiągnęła w minionym roku wartość 402 miliardów dolarów. Producenci z USA i Kanady odnotowali umiarkowany spadek obrotów, podobnie jak firmy włoskie i hiszpańskie, brytyjskie utrzymały wcześniejszą pozycję a francuskie nieco w tym okresie zyskały.

Reklama

Jednocześnie raport SIPRI podkreśla rosnący udział w globalnym handlu bronią producentów z poza USA, Kanady i Europy Zachodniej. Osiągnęli oni nie notowany wcześniej poziom ponad 15 procent. Tworzą go firmy z Brazylii, Indii, Republiki Korei Południowej, Singapuru i Turcji, które stają się dostawcami wysoko technologicznie zaawansowanej broni. Dowodem na to jest wzrost o ponad 30 procent sprzedaży produktów przemysłu lotniczego i kosmicznego Korei Południowej.

Autorzy raportu nie uwzględnili w nim Chin jako producenta broni. Wynika to z faktu, że - ich zdaniem- chińskie informacje na ten temat są bardzo oszczędne i mało wiarygodne.

>>> Czytaj też: Miliony z Waszyngtonu na wzmocnienie wojska Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii

ikona lupy />
10 największych producentów broni i usług militarnych na świecie w 2013 (z wyłączeniem Chin), źródło: SIPRI / Media
ikona lupy />
Zmiany w wielkości sprzedaży broni firm z poszczególnych krajów w latach 2002-13, źródło: SIPRI / Media