"W III kw. 2014 roku następowała dalsza poprawa na rynku pracy, pomimo nieznacznego osłabienia tempa wzrostu gospodarczego i mało optymistycznych danych miesięcznych z przemysłu i budownictwa. Dynamika liczby pracujących wg BAEL zwiększyła się do 2,1 proc. r/r, na szybszy wzrost wskazywały także statystyki raportowane przez firmy" - czytamy w "Kwartalnym raporcie o rynku pracy w III kw. 2014 r."

NBP zwraca jednak uwagę, że wzrost zatrudnienia wg BAEL dotyczył jednak jedynie pracujących na podstawie umów czasowych oraz osób samozatrudnionych poza rolnictwem.

"Najszybszy i największy w ujęciu bezwzględnym pozostaje wzrost liczby pracujących w usługach, choć w III kw. nieco silniejszy okazał się wzrost w sektorze przemysłowym. Za wzrost liczby osób pracujących odpowiadał rosnący czwarty kwartał z rzędu przepływ z bezrobocia do zatrudnienia, przy także rosnącej liczbie ofert pracy" - czytamy dalej.

Liczba osób aktywnych zawodowo wzrosła na skutek wzrostu współczynnika aktywności zawodowej, głównie wśród osób w wieku powyżej 45 lat, z wykształceniem średnim lub wyższym. Jednocześnie drugi kwartał z rzędu nastąpił spadek populacji osób w wieku powyżej 15 lat.

Reklama

NBP zauważa także, że dane o przepływach na rynku pracy wskazują na dalszy wzrost liczby osób napływających do zatrudnienia z bezrobocia, jak również na spadek liczby osób napływających do bezrobocia bezpośrednio z nieaktywności.

Stopa bezrobocia w dalszym ciągu obniża się, jak zaznacza bank centralny. Stopa bezrobocia BAEL (wyrównana sezonowo) obniżyła się w III kw. 2014 r. do 8,7 proc., tj. o 0,5 pkt proc. wobec II kw. 2014 roku.

Dynamika wzrostu płac w gospodarce w III kw. 2014 r. nie zmieniła się i wyniosła 3,5 proc. r/r. Dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw obniżyła się do 3,5 proc. r/r (wobec 4,1 proc. r/r w II kw. 2014 r.) na skutek niższych niż przed rokiem zarobków w górnictwie.

Wzrost liczby osób pracujących przy nieznacznie niższym tempie wzrostu PKB skutkował obniżeniem się dynamiki wydajności pracy w gospodarce. Przy stabilnym wzroście płac, jednostkowe koszty pracy wzrosły: na podstawie danych BAEL do 2,3 proc. r/r w III kwartale 2014 r. wobec 1,7 proc. r/r w II kw. 2014 r., podał także bank centralny.