Choć wyzwania dotyczą Chin, będą miały (a niektóre już mają) także znaczenie międzynarodowe.

Niektóre z umieszczonych na liście problemów są od dawna dyskutowane, inne będą dla Zachodu zaskoczeniem. Jakie zmiany mają się dokonać się w Chinach w ciągu najbliższych dwóch dekad i jak wpłyną one na resztę świata?

1. Urbanizacja

Wciągu nadchodzących dwóch dekad urbanizacja stanie się sprawą o największym znaczeniu dla Chin, siłą napędzającą konsumpcję, wzrost gospodarczy, zmieniającą styl życia… Będzie też jednak poważnym wyzwaniem. W 2030 r. 60 proc. ludności Państwa Środka będzie już mieszkać w miastach.

Reklama

2. Globalizacja i wzrost znaczenia Chin

Chiny będą odgrywały coraz większą rolę w świecie, a ich doświadczenia będą coraz cenniejsze. Główne związane z tym zagrożenia to według autorów raportu m.in. tarcia na tle handlowym i walutowym, rywalizacja o zasoby i wyścig zbrojeń.

3. Wzrost znaczenia kapitału

Kapitał – zwłaszcza prywatny – będzie odgrywał coraz większą rolę w rozwoju gospodarczym Chin, stąd znaczenie rynku finansowego i umiejętnego zarządzania nim. Zwiększy się także rola Państwa Środka w dziedzinie międzynarodowych finansów.

4. Więcej demokracji w polityce, system oparty na nauce

Reformy polityczne w Chinach w najbliższym dwudziestoleciu wejdą na „niezbadane wody” – czytamy. Mimo że przed Chinami stoją trudne decyzje, to „perspektywy są przed nimi jasne”. Ważne, by podczas dalszego rozwoju gospodarczego zachować stabilność (harmonię) społeczną i polityczną.

5. Wyzwania w dziedzinie opieki zdrowotnej

W najbliższych 20 latach ponad połowę ludności Chin dotkną poważne problemy zdrowotne (nowotwory, choroby krążenia). Wpłynie to na ogromny wzrost liczby pacjentów. Głównym źródłem problemów będzie zanieczyszczone środowisko, zwłaszcza na najbardziej rozwiniętym gospodarczo wschodnim wybrzeżu. Dalsza masowa migracja ludności do tego regionu w poszukiwaniu lepszych warunków życia jeszcze bardziej pogorszy tam stan środowiska. W wyniku nagromadzonych w ciągu pół wieku zanieczyszczeń i degradacji środowiska na niemal 2/3 tego obszaru nie będzie odpowiednich warunków do życia – czytamy.

Kolejne problemy zdrowotne wynikną ze zmiany stylu życia Chińczyków: przejadania się, braku ruchu, stresu związanego z pogonią za pieniądzem. Źródłem poważnych problemów społecznych będą również starzenie się społeczeństwa (ludzie w podeszłym wieku będą większością), słaby system usług medycznych i zabezpieczeń socjalnych, bezpieczeństwo żywności i wody.

6. Narastanie problemu emerytalnego

Za 20 lat jeszcze bardziej mogą dać o sobie znać wady polityki planowania rodziny (jednego dziecka) wprowadzonej w latach 70. XX w. Ma zniknąć demograficzna dywidenda, a starzenie się społeczeństwa jeszcze przyspieszy. Problem ten najmocniej dotknie ludzi urodzonych w latach 50., 60., a nawet 70. XX w., którzy „staną się starzy, zanim się dorobią” – piszą autorzy raportu. Wzrośnie także deficyt w ubezpieczeniach społecznych, dlatego wiek emerytalny trzeba będzie wydłużyć przynajmniej o pięć, a może nawet 10 lat.

Treść całego artykułu można przeczytać na stronie obserwatorfinansowy.pl.