mBank ocenia, że efekt deprecjacji PLN wobec CHF nie będzie miał istotnego wpływu na wskaźniki kapitałowe, które pozostaną na poziomach znacznie przekraczających minima regulacyjne, poinformował bank.

"W sytuacji umocnienia CHF w stosunku do PLN do poziomu 4,50 zł współczynnik kapitałowy CAR obniży się z 15,00% do 14,26% (dane na koniec listopada 2014 r.), a wskaźnika opartego na funduszach najwyższej jakości (CET1) z 12,57% do 11,81%. Z kolei w sytuacji umocnienia CHF w stosunku do PLN do poziomu 5,00 zł współczynnik kapitałowy CAR obniży się z 15,00% do 13,88% (dane na koniec listopada 2014 r.), a wskaźnika opartego na funduszach najwyższej jakości (CET1) z 12,57% do 11,45%" - czytamy w komunikacie.

Prezes mBanku Cezary Stypułkowski informował wczoraj, że silne umocnienie franka szwajcarskiego wobec złotego może wpłynąć negatywnie na poziom dywidendy, wypłaconej przez mBank z zysku za 2014 rok.

Jak poinformowała wcześniej Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), polski sektor bankowy jest odporny nawet na znaczące osłabienie się PLN względem CHF, jak też ewentualne silne i skumulowane w jednym momencie pogorszenie spłacalności kredytów CHF. Jednocześnie przy utrzymaniu stóp procentowych LIBOR CHF na poziomie zbliżonym do obecnego wzrost kursu CHF/PLN do 4,0, a nawet 4,5 i 5,0, powinien zostać zaabsorbowany przez większość kredytobiorców CHF, a miesięczna zmiana raty spłaty byłaby porównywalna do tych, jakie płacili kredytobiorcy mający analogiczny kredyt w PLN.

Wczoraj Szwajcarski Bank Centralny (SBC) zaskoczył rynki finansowe, rezygnując z minimalnego kursu CHF wobec EUR, co spowodowało m.in. spadki na giełdach oraz przesunięcie przez polskie Ministerstwo Finansów terminu składania ofert w przetargu obligacji skarbowych. SBC obniżył także przedział dla trzymiesięcznej stopy LIBOR CHF o 50 pb do -1,25%/-0,25% z -0,75%/0,25% wcześniej.

Reklama