Wczorajszy ruch był wypadkową rosnących cen ropy naftowej i większości towarów rolnych, a także spadających cen metali, gazu ziemnego, mięsa oraz kawy.

Ceny metali szlachetnych coraz niżej

Na wyraźnych minusach znalazły się wczoraj metale szlachetne. Cena złota spadła o 1,75%, a notowania srebra i platyny zniżkowały jeszcze dynamiczniej, odpowiednio o 4,7% oraz 2,6%. Spadek cen metali szlachetnych wpisuje się w trend panujący na tym rynku już od niemal miesiąca.

Wtorkowa przecena złota wynikała przede wszystkim z ogólnego spadku awersji do ryzyka na globalnych rynkach finansowych. Pojawiły się bowiem informacje, że Grecja jest na dobrej drodze do kompromisu z Eurogrupą w sprawie jej ogromnego zadłużenia. To z pewnością pozytywna informacja dla inwestorów – zwłaszcza po wcześniejszych komunikatach prezentujących skrajne stanowisko nowego rządu Grecji. Na rynkach wczoraj doprowadziła ona do zwiększenia apetytu na ryzyko wśród inwestorów, co odbiło się na zwyżkach na rynkach akcji. Tym samym, złoto jako „bezpieczna przystań” stało się mniej atrakcyjne.

Reklama

Warto także zaznaczyć, że częściowo spadek aktywności kupujących na rynku złota wynikał z nieobecności Chin na rynkach finansowych. Dzisiaj w Państwie Środka rozpoczęły się tygodniowe obchody Nowego Roku Księżycowego, które mogą mieć spore przełożenie na sytuację na rynku złota. Chiński popyt w ostatnich tygodniach był pewnym wsparciem dla cen złota – bez niego, zniżka może się pogłębić.

Obecnie najważniejszą barierą dla strony podażowej na wykresie złota ponownie jest psychologiczny poziom 1200 USD za uncję, który podczas najbliższych sesji będzie testowany. W przypadku srebra strona podażowa ma łatwiejsze zadanie, ponieważ w dół przebite zostało wsparcie w okolicach 16,66 USD za uncję. Tak czy inaczej, notowania białego kruszcu i tak będą poruszać się prawdopodobnie pod dyktando cen złota.

Platyna najtańsza od ponad 5 lat

Z technicznego punktu widzenia na uwagę zasługuje sytuacja na rynku platyny. Wczorajsza gwałtowna przecena doprowadziła cenę tego kruszcu na najniższy poziom w tym roku. Co więcej, spadek cen platyny poniżej 1200 USD za uncję oznacza zejście notowań tego surowca do najniższego poziomu od lipca 2009 r.

Spadek cen platyny do tak niskich poziomów cenowych jest sygnałem siły strony podażowej i otwiera notowaniom tego kruszcu drogę do dalszych dynamicznych zniżek. Taki scenariusz będzie prawdopodobny, jeśli cena platyny w ciągu najbliższych sesji nie powróci przynajmniej powyżej poziomu 1180 USD za uncję.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulamin doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.