Konrad Ryczko, DM BOŚ

Konrad Ryczko, DM BOŚ

źródło: Forsal.pl

Ostatnie sesje na rynku złotego wypadły relatywnie pozytywnie, choć zauważalne jest, iż końcówka poprzedniego tygodnia przyniosła pewne schłodzenie nastrojów wokół koszyka walut CEE jak i samego PLN. W dalszym ciągu głównym rynkowym „tematem” pozostają spekulacje nt. terminu rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych w USA. Słabsze dane (np. piątkowe finalnego dot. PKB za USA za IVkw. 2,2%) odbierane są jako sygnał do osłabienia dolara i w konsekwencji generując lokalny popyt na bardziej ryzykowne aktywa. Scenariusz skupiania się na wskazaniach makro z USA potwierdzają również ostatnie wypowiedzi J. Yellen, która wyraźnie wskazuje, iż działania FOMC zależeć będą od stanu amerykańskiej gospodarki. Ciekawym regionalnym zagadnieniem staje się powoli fakt, iż rynek oczekuje dalszych wzrostów walut PLN czy HUF (z uwagi na trwający program QE w Strefie Euro) w konsekwencji zastanawiając się w jako sposób na taki scenariusza zareagują lokalni decydenci w zakresie polityki monetarnej. Przypomnijmy, iż RPP dość oficjalnie zakomunikowała o zakończeniu cyklu obniżek stóp procentowych (w co rynek nie do końca wierzy), a z ostatniej wypowiedzi E. Chojnej-Duch wynika, iż uważa ona, że stopy procentowe nie są dobrym narzędziem do reagowania na „turbulencje rynkowe”.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest bardziej znaczących publikacji makroekonomicznych z Polski. Istotniejsze wskazanie poznamy dopiero w środę, gdy na rynku pojawią się dane dot. przemysłowego wskaźnika PMI za marzec. Na szerokim rynku trwać będą spekulacje nt. działań FED, gdzie w rozpoczynającym się tygodniu najważniejszym wydarzeniem wydają się piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy ( w tym NFP).

Z rynkowego punktu widzenia zauważalna jest obecnie presja na wygenerowanie korekty wzrostowej na parach EUR/PLN, USD/PLN czy wreszcie GBP/PLN. Nieznaczne wyższe otwarcia na tych wskazują na próbę rozegrania takiego scenariusza już w trakcie dzisiejszej sesji, jednak należy pamiętać, iż aktualne układy bazując przede wszystkim na ostatnich dwóch świecach, stąd ewentualny ruch powrotny (negujący schemat) nie powinien napotkać większych problemów.