Bank obniżył stopy procentowe w eurolandzie do 3,75 proc. Zapowiedział też, że zacznie pożyczać bankom komercyjnym pieniądze w niezbędnych ilościach na nowych już warunkach.

Pytany przez dziennikarzy, czy cięcie nie było spóźnione, Trichet odparł: - Nie sądzę. Mogę tylko zapewnić, że zawsze działamy zgodnie z potrzebami.

Niemniej po początkowych zwyżkach kursów na giełdach Europy, ich ceny potem znów dołowały. Ustawiło to wskaźnik Dow Jones Stoxx 600 Index w najgorszej pozycji od października 1987 r. Oznaczać też może, że brakuje wiary w skuteczność działań banków centralnych i recesja jest za progiem.

- ECB przebyło długą drogę w bardzo krótkim czasie od podwyżki stóp w lipcu – stwierdził Matthew Sharratt, ekonomista Bank of America w Londonie. – Jest pewna nadzieja, że ludzie wezmą to za dobrą monetę, w co raczej wątpię - dodaje.

Reklama

Decydując się jednak na pożyczanie każdych ilości potrzebnej gotówki bankom „ECB wytacza już najcięższe działa”, stwierdza Stefan Bielmeier, ekonomista Deutsche Bank we Frankfurcie. - Zbliża go to do bycia europejskim domem pożyczkowym – dodaje złośliwie.

Bank zawęził także korytarz wokół swej głównej stopy z 200 do 100 pkt. Oznacza to, ze nawet błyskawiczne pożyczki ratunkowe stanieją z 4,75 proc, do 4,25 proc., za to podniesie się oprocentowanie depozytów bankowych z 2,75 proc. do 3,25 proc.

Decyzja ECB odblokowuje płynność finansową banków. Oznacza bowiem, że „jeśli potrzebujesz kapitału, to korzystaj z depozytów. Możesz to robić w oparciu o wspomniane stopy bez żadnych limitów. Jest to decyzja, która może rozmrozić system - powiedziała w telewizji France 2 zadowolona francuska minister finansów Christine Lagarde.

Inwestorzy teraz święcie wierzą, że następna redukcja stóp nastąpi już w grudniu. Zwłaszcza, że Fed obciął stopy do 1,5 proc. Podstawowa stopa w Europie w marcu 2009 r. będzie już na poziomie 3 proc.

- Będzie więcej cięć stóp, gdyż gospodarka eurolandu zmierza w stronę recesji - mówi Joerg Kraemer, główny ekonomista Commerzbank we Frankfurcie. - W tym samym czasie obniżka kosztów materiałów i surowców zacznie dusić inflację – dodaje.

Inflacja we wrześniu spadła w strefie euro do 3,6 proc. choć znajduje się nadal powyżej celu ECB - 2 proc.

- Dzisiejszy krok oznacza, że wzrost inflacji zostanie skutecznie powstrzymany – cieszy się doradca rady ECB Ewald Nowotny.

Żuk/Bloomberg