"Czekaliśmy na te przetargi, będziemy startować w postępowaniach właściwie na wszystkie większe zadania. Trakcja PRKiI to jest obecnie ok. 20% rynku budownictwa kolejowego. Chcielibyśmy ten udział na pewno utrzymać. Czy zwiększymy - to będzie zależało m.in. od rozłożenia przetargów w czasie" - powiedział Tomaszewski ISBnews.

"Spółka ma potencjał, by przekraczać 1 mld zł przychodów rocznie na tym rynku, ale rozkład w czasie tych 7-8 lat także będzie zależał od tempa ogłaszania przetargów" - dodał.

Podkreślił, że spółka czuje się przygotowana do "ofensywy" pod względem kadrowym, sprzętowym, potencjału finansowego i gwarancyjnego, a także projektowego i nie obawia się nawarstwienia prac w krótkim czasie.

"Trzeba pamiętać, że będą jeszcze przetargi na prace utrzymaniowe. Też chcemy w tym uczestniczyć, jesteśmy w stanie pokryć duży obszar, bo jesteśmy obecni w całej Polsce" - powiedział także prezes.

W kwestii rozwoju zagranicznego spółka rozważa Estonię, Szwecję i ewentualnie Danię.

"Do tej pory najwięcej działamy na Litwie, skąd pochodzi ok. 1/3 naszych przychodów. Ale patrzymy na Estonię, Szwecję, gdzie mamy spółkę. Szczególnie Szwecja wygląda przejrzyście i stabilnie, jeśli chodzi o zamierzenia realizacji projektów. Być może jeszcze Dania, gdzie jest ciekawy projekt na jednej z wysp" - powiedział szef Trakcji PRKiI.

Dodał, że wszędzie przedmiotem zainteresowania jest kolej. Także na Litwie udział projektów kolejowych wzrasta.

"Wcześniej to były zdecydowanie projekty drogowe, taka była specyfika naszej litewskiej spółki - Kauno Tiltai. Ale już w tym roku to już będzie pół na pół w przychodach - kolej i drogi" - podsumował prezes.

Na początku września PKP PLK ogłosiły rozpoczęcie tzw. Wielkiej Ofensywy Inwestycji Kolejowych (WOIK), w ramach której do końca br. miały ogłosić przetargi na 11 mld zł, a do 2023 efektywnie wydać 67 mld zł na polskie tory.

Trakcja PRKiI jest jedną z największych spółek działających w sektorze budownictwa infrastrukturalnego oraz energetyki w Polsce. W 2014 r. Grupa Trakcja miała 1 601 mln zł skonsolidowanych przychodów.