Stanie się tak, jeśli Unia nie pomoże krajom Europy Południowo-Wschodniej w walce z niekontrolowanym napływem imigrantów.

Słoweński minister spraw zagranicznych Karl Erjavec stwierdził, że Lublana podejmie wszelkie możliwe działania, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom i migrantom, jeśli sytuacja się jeszcze pogorszy, a poszczególne kraje nie będą się wywiązywać z podpisanej w ostatnią niedzielę umowy.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk jest zdania, że Unia Europejska musi chronić swoje granice zewnętrzne. Z kolei w poniedziałek włoski minister spraw zagranicznych ostrzegał, że swobodny przepływ ludzi – jedna z zasad Unii Europejskiej – jest zagrożony.

„Ten problem ma potencjał do zmiany Unii Europejskiej, którą zbudowaliśmy. Ma potencjał do wyzwolenia tektonicznych zmian w europejskiej polityce, a zmiany te nie będą zmianami na lepsze” – ostrzegał Donald Tusk.

W ostatnią niedzielę liderzy 11 państw z UE i Bałkanów uzgodnili 17-punktowy plan, który ma być odpowiedzią na nadejście ponad miliona imigrantów do Europy. Według planu Wspólnota ma wysłać ok. 400 policjantów, aby pomóc Słowenii kontrolować swoje granice. Elementem planu jest także budowa ośrodków dla 100 tys. uchodźców czy stworzenie specjalnego systemu rejestracji uchodźców.

Wciąż jednak kraje te sprzeczają się co do rozwiązań długoterminowych. Wiele państw przyznaje, że czują się znacznie nadwyrężone po tym, co powiedziała w ubiegłym miesiącu Angela Merkel. Niemiecka kanclerz stwierdziła, że nie może być limitów przyjmowania uchodźców, jeśli spełniają odpowiednie warunki.

>>> Czytaj też: Europa ma kolejny problem: wojnę z nowym polskim rządem o energetykę

Rozbieżne polityki

Dużym problemem w Unii jest brak koordynacji. Wiele krajów narzeka na rozbieżne polityki. Państwa Europy Wschodniej sprzeciwiają się podejściu Berlina, który chce redystrybucji imigrantów przy pomocy określonych kwot. Kraje to twierdzą, że imigranci nie chcą być na ich terytorium.

Węgry są krytykowane za stawianie murów na granicy, a Słowenia oskarża Chorwację, że ta przepuszcza imigrantów. Macedonia uważa, że jej sąsiad na południu, czyli Grecja, robi to samo co Chorwacja, nie stosując się do europejskich przepisów o rejestracji uchodźców.

Po tym, jak Węgry zamknęły swoją granicę z Serbią i Chorwacją, liczba przybywających do Słowenii imigrantów wzrosła do 85 tys.