Zwycięzcą tegorocznego rankingu jest Norwegia. To żadne zaskoczenie, bowiem kraj ten został uznany za najlepszy do życia już po raz 12 z rzędu. Skandynawski kraj był bezkonkurencyjny w kilku kategoriach: oczekiwana długość życia, edukacja oraz życiowe standardy. W każdej z nich państwa były oceniane w skali od 0 do 1. Średnia oczekiwana długość życia w Norwegii to 81,6 lat. PKB per capita w tym kraju wynosi z kolei ok. 65 tys. dol.

Norwegia zawdzięcza swój wieloletni sukces między innymi gospodarce opartej o ropę, solidnemu systemowi ochrony zdrowia oraz stabilnej rządowej strukturze. Kraj może się też pochwalić licznymi turystycznymi walorami.

Miejsca w czołówce zestawienia zajęły też (w kolejności od najlepszych): Norwegia, Australia, Szwajcaria, Dania, Holandia, Niemcy, Irlandia, USA oraz Kanada. Widać więc wyraźnie sporą dominację krajów z północnej Europy oraz Anglosasów. Polska uplasowała się na 36. miejscu.

Na samym dole zestawienia uplasowały się Niger, Republika Środkowoafrykańska, Erytrea, Czad oraz Burundi, czyli w komplecie kraje afrykańskie. Najdotkliwszych spadków doświadczyły Syria (minus 15 pozycji) oraz Libia (minus 27 miejsc).

Raport ONZ dostarcza optymistycznych informacji. Chociaż 830 mln osób zostało w nim zakwalifikowanych jako „biedni pracujący” (zarabiający poniżej 2 dol. dziennie); około 2 mld ludzi udało się w ciągu ostatnich 25 lat wydostać ze skrajnego ubóstwa.

>>> Polecamy: Bank Światowy wierzy w polską gospodarkę. Oto prognozy analityków