Startują zapowiadane przez rząd audyty, które pozwolą zdecydować o tym, co dalej z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Dzisiaj spółka CPK ogłosiła pierwsze trzy z serii postępowań przetargowych w sprawie audytów. Pierwszy przetarg dotyczy weryfikacji i oceny harmonogramów dla kluczowych inwestycji lotniskowych i kolejowych CPK, np. pierwszego etapu budowy lotniska i kolejowego „igreka”, czyli planowanej linii z Warszawy przez Łódź do Wrocławia i Poznania. Drugi przetarg dotyczy obszaru kadrowego, czyli wynagrodzeń i zatrudniania w spółce CPK. Trzeci przetarg dotyczy Programu Społeczno-Gospodarczego (PSG), czyli wsparcia dla różnych przedsięwzięć służącym mieszkańcom. Niedawno głośno było np. o przekazaniu przez CPK 400 tys. zł na remont ołtarzy w kościele w Wiskitkach.

Kiedy wyniki audytów?

Założenie jest takie, że wyniki raportów cząstkowych z tych audytów powinny być znane przed końcem marca. - Pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek ma na bieżąco informować o ustaleniach i postępie audytu – mówi Konrad Majszyk, rzecznik spółki CPK.

Reklama

Jednocześnie trwają zaawansowane przygotowania do ogłoszenia drugiej tury przetargów audytowych CPK. Dotyczą one pięciu kolejnych obszarów: inwestycji lotniskowych (bez harmonogramów, które zostaną sprawdzone w ramach I tury), inwestycji kolejowych (w tym harmonogramy dla projektów kolejowych, które nie zostały uwzględnione w postępowaniu z pierwszej tury, pozostałych projektów (np. Airport City, Cargo City, zagospodarowania Lotniska Chopina, Strategii Rozwoju Otoczenia Obszaru CPK), finansów spółki CPK, działań marketingowych spółki CPK

- Celem audytu jest ocena dotychczasowych działań spółki CPK, realizacji harmonogramów zaawansowania projektów i zasadności podejmowanych decyzji. Od wyniku audytu zależą decyzje dotyczące np. przyszłości poszczególnych części programu CPK, jego zakresu, harmonogramów – mówi Konrad Majszyk.

Co dalej z CPK?

O terminach publikacji kolejnych przetargów spółka ma wkrótce informować. Wstępne założenia są takie, że kompleksowe wyniki audytu powinny być znane w okolicach połowy roku. Według zapowiedzi Macieja Laska wtedy rząd ma też ostatecznie zdecydować co dalej z poszczególnymi częściami przedsięwzięcia. Ważą się losy przede wszystkim przyszłości lotniska. Wcześniej Maciej Lasek deklarował, że na pewno kontynuowane będą przedsięwzięcia kolejowe – w tym m.in. linia „Igrek” z Warszawy do Wrocławia i Poznania.

Niezależnie od trwających przetargów Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach przygotowań do audytu na bieżąco występuje do spółki CPK o dokumenty, umowy, sprawozdania i raporty.