Firmy, które nie będą poświęcały środków na opracowanie antybiotyków powinny uiścić opłatę w wysokości 0,25 proc. wartości rocznej sprzedaży. Pozyskane środki byłyby kierowane do zbiorczego funduszu wspierającego branżowych konkurentów, którzy inwestują w rozwój nowych leków.

- Firmy farmaceutyczne, które są przygotowane do przeprowadzenia skomplikowanego, wymagającego a czasem kosztownego procesu stworzenia nowych antybiotyków powinny zostać zwolnione z części kosztów – mówi Jim O’Neill z rządowego ośrodka ds. odporności przeciwdrobnoustrojowej. – Pieniądze powinny pochodzić od tej części branży, która nie chce uczestniczyć w programach rozwojów leków – dodaje.

Raport alarmuje, że niedoskonałości rynku farmaceutycznego doprowadziły do niedoboru nowych antybiotyków. Dokument zaleca, by kwota przekazywana „wynalazczym” firmom wynosiła 1,3 mld dol. Wśród innych pomysłów znalazły się m. in. podatek od antybiotyków oraz specjalne narzędzia, które pozycjonowałyby firmy tworzące leki w łańcuchu pozwoleń.

O’Neill proponuje też, by do 2020 roku w każdym rozwiniętym kraju przeprowadzano testy diagnostyczne, które ukrócą proceder nadużywania antybiotyków wśród lekarzy i pacjentów.

Autorzy raportu szacują, że w ciągu najbliższych 10 lat na walkę z uodparnianiem się bakterii na leki należy przeznaczyć 40 mld dol. Firmy farmaceutyczne protestują przeciwko zmuszania ich do zapłaty całego „rachunku” za walkę z drobnoustrojami.

- Sugestie mówiące, że to firmy farmaceutyczne powinny wziąć na siebie finansowy ciężar walki z bakteriami nie uwzględniają potrzeby współpracy w tym zakresie pomiędzy różnymi podmiotami – mówi Wirginia Acha, dyrektor działu badań z Association of the British Pharmaceuticary. – Spychanie działania w jedną stronę nie rozwiąże problemu – dodaje.

>>> Polecamy: Prywatne uczelnie wykształcą lekarzy. Ile będą kosztować studia?