Naspers, południowoafrykańska firma, która jest właścicielem Allegro, planuje sprzedać polski serwis aukcyjny – wynika z informacji agencji Blooomberg.

Naspers zatrudnił już bank Morgan Stanley, aby doradzał afrykańskiej firmie przy sprzedaży serwisu – wynika z informacji związanych ze sprawą osób, które chciały zachować anonimowość.

Kupnem serwisu Allegro, którego wartość szacowana jest na ok. 3 mld dol., mogą być zainteresowane firmy technologiczne, w tym podmioty z Chin.

Anonimowi informatorzy agencji Bloomberg twierdzą, że Naspers zaczął rozważać sprzedaż Allegro po tym, jak dowiedział się o zainteresowaniu ze strony potencjalnych nabywców. Co więcej, Allegro nie rośnie tak szybko, jak inne firmy z portfela Naspers.

Potencjalny proces sprzedaży jest jednak dopiero we wczesnych fazach, dlatego nie wiadomo, czy ostatecznie dojdzie do skutku.

“Polityka naszej firmy polega na tym, że ani nie potwierdzamy, ani nie zaprzeczamy pogłoskom o przejęciach, fuzjach czy sprzedaży. Nie komentujemy rynkowych plotek” – napisał Meloy Horn, przedstawiciel Napstersa.

Przedstawiciel banku Morgan Stanley także odmówił komentarza.

Dzięki inwestycjom w spółki internetowe na rynkach wschodzących (np. w chińskie Tencent Holdings czy rosyjską grupę Mail.ru) wartość południowoafrykańskiego Naspers sięgnęła prawie 67 mld dol. Allegro, serwis aukcyjny podobny do amerykańskiego EBay, to największa tego typu firma w Europie Środkowej z liczbą 14 mln użytkowników miesięcznie.

>>> Czytaj też: Co dalej z GPW? Warszawa przegrywa ze Stambułem