Poniedziałkowa sesja na warszawskiej giełdzie przyniosła spadki wszystkich głównych indeksów. Wydarzeniem dnia była publikacja rządowego planu reformy OFE, który, w ocenie analityków, jest w miarę neutralny dla GPW w krótkim terminie, ale pozostaje zagrożeniem w długim.

Z zaprezentowanego w poniedziałek przez rząd Programu Budowy Kapitału Polaków wynika, że proponowane zmiany mogą zakładać przekazanie w trybie ustawy 25 proc. aktywów OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej celem realnego wzmocnienia bufora finansowego systemu emerytalnego oraz 75 proc. aktywów OFE na Indywidualne Konta Emerytalne.

„Przedstawione dziś propozycje sprawiają, że główne ryzyka, których obawiał się rynek w krótkim terminie i dyskontował, stały się nieaktualne. Jest sporo znaków zapytania co do długiego terminu, ale na nie odpowiemy na nie, dopóki nie zostanie przedstawiony ostateczny kształt rozwiązań" - powiedział PAP Zbigniew Porczyk, analityk Trigon DM.

W krótkim terminie rynek obawiał się m.in. podaży akcji z OFE oraz od inwestorów zagranicznych.

"Tu widać, że będzie to tak zrobione, żeby tej podaży nie było. Cały dodatkowy plan wydaje się sensowny i potrzebny polskiemu rynkowi kapitałowemu, ale jeśli chodzi o rynek akcji, to raczej pozytywnego wpływu nie będzie" - powiedział analityk.

"Rynek obawiał się, że będzie gorzej, że będzie nacjonalizacja OFE, że Polska wypadnie z indeksów, itd. – to jest nieaktualne" - dodał.

Podobnego zdania jest Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM.

"Zakładając, że z OFE zabiera się środki zagraniczne i gotówkę, a potem przekazuje na inwestycje krajowe, a 75 proc. będzie nienaruszalne i ustawa zamknie możliwość dalszej manipulacji, to nie jest to bardzo negatywny scenariusz" - ocenił dla PAP.

"W 25 proc. jest to demontaż OFE, ale wszyscy się obawiali, że może to być 100 proc. Nie można powiedzieć, że giełda to w pełni dyskontowała, ale inwestorzy bali się tego. Wpływ na GPW jest więc o tyle neutralny, że oddala ryzyko, że zabrane będzie 100 proc." - dodał.

Na początku sesji WIG 20 mocno zniżkował i spadł nawet poniżej poziomu 1.700 pkt. W dalszej części sesji indeks blue chipów odrabiał straty i zakończył ją spadkiem o 1,15 proc. do 1.724,5 pkt.

Traciły także pozostałe indeksy - WIG 1,03 proc., mWIG 40 1,87 proc., a sWIG 80 0,84 proc. Obroty na rynku wyniosły 733 mln zł.

Mocno, o 4,44 proc., wzrosły akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która podpisała z PGNiG Termika przedwstępną umowę sprzedaży Spółki Energetycznej "Jastrzębie" łącznie za 371,8 mln zł.

Analitycy z DM PKO BP podtrzymali rekomendację "kupuj" dla Neuki obniżając ceną docelową do 386 zł i obniżyli do "sprzedaj" rekomendację dla Peliona oraz cenę docelową do 48 zł. Akcje Neuki wzrosły o 1,2 proc., a Peliona spadły o 2,2 proc.

Na szerokim rynku wyróżniały się akcje Plaza Centers, które wzrosły o 24 proc. (PAP)