"Podpisałem tę ustawę ze względu na to, że wprowadza wyższe gwarancje dla depozytów. Co nie oznacza, że nie mam wobec tej ustawy wątpliwości, ponieważ połączone są tutaj oddzielnie materie. Jedna wiąże się właśnie z owym podwyższeniem gwarancji. Obecna sytuacja na rynkach finansowym wymaga tego rodzaju działań, chociaż sytuacja w Polsce w dalszym ciągu jest stabilna" – powiedział Kaczyński podczas konferencji prasowej.

Nowe zapisy - oprócz wyższej kwoty gwarancyjnej - zakładają również, że dla konta prowadzonych przez współmałżonków lub wspólnie z osobą uprawnioną, kwota gwarancji będzie dwukrotnie wyższa. Gwarancje nie będą dotyczyć depozytów w SKOK-ach, gdyż te nie podlegają nadzorowi bankowemu.

Prezydent zapowiedział także, że część zapisów ustawy zaskarży do TK. Główne zastrzeżenia prezydenta dotyczą zmniejszenia liczby przedstawicieli NBP w BFG. Dotąd NBP miał ich czterech, a Ministerstwo Finansów oraz Związek Banków Polskich (ZBP) po trzech. Po wejściu w życie przepisów, wszystkie te instytucje będą miały po dwóch przedstawicieli, a jedna osoba będzie mianowana przez szefa Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

"Ta sama ustawa w znacznym stopniu osłabia pozycję prezesa Narodowego Banku Polskiego, a więc samego NBP, którego niezależność jest gwarantowana przez ustawę zasadniczą" – powiedział też Kaczyński.

Reklama

Obecnie kwota depozytu do 1 tys. euro jest gwarantowana w całości, a w przedziale 1,0-22,5 tys. euro gwarancja wynosi 90,0%.

BGF jest instytucją gwarantującą depozyty polskich banków, powołaną na mocy z dnia 14 grudnia 1994 r. Podstawowym zadaniem BFG jest wspieranie wiarygodności polskiego systemu finansowego poprzez system gwarancji depozytów. Fundusz podejmuje także działania pomocowe w stosunku do banków zagrożonych upadłością np. udzielając im krótkoterminowych pożyczek. Głównym źródłem finansowania BFG są obowiązkowe opłaty roczne wnoszone przez banki objęte systemem gwarantowania.