Potkin ma też zapłacić karę w wysokości 600 tysięcy rubli (ok. 35 tys. złotych).

Oskarżenie wnioskowało o wymierzenie podsądnemu kary dziewięciu lat kolonii karnej, uznawszy go za winnego wszystkich zarzucanych mu czynów przestępczych.

Obrona domagała się uniewinnienia swego klienta, on sam kategorycznie odrzuca oskarżenia i twierdzi, że jest ofiarą oszczerstw.

Potkin został zatrzymany w październiku 2014 roku pod zarzutem prania pieniędzy; chodzi o 5 mld dolarów kazachskiego banku BTA. Głównym oskarżonym w tej sprawie jest kazachski oligarcha Muchtar Ablazow, który został aresztowany we Francji.

Poza nadużyciami finansowymi Potkinowi zarzucano podsycanie nienawiści, dywersję i działalność ekstremistyczną. Rosyjskie agencje przypominają, że skazany jest jednym z liderów ruchu Russkije (Rosjanie), który w ubiegłym roku uznano za ekstremistyczny i objęto zakazem działalności na terenie całej Rosji.

Agencje piszą, że punktem wyjścia do oskarżenia Potkina-Biełowa o nawoływanie do działań ekstremistycznych było nagranie wideo, w którym chciano pokazać działalność tzw. opozycji niesystemowej.(PAP)

mmp/ mc/