Z myślą o nowych inwestorach Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna chce zwiększyć powierzchnię o 351 ha. Planowane nakłady inwestycyjne na nowych terenach mają sięgnąć 1,3 mld zł, utworzonych ma być ponad 1,1 tys. miejsc pracy - podała PAP WMSSE.

Jak podał PAP we wtorek prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Grzegorz Smoliński, zmianę granic, czyli powiększenie Strefy określa projekt rozporządzenia przygotowanego wspólnie z Ministerstwem Rozwoju.

"Wniosek ws. zmiany granic w WMSSE, Minister Rozwoju skieruje na posiedzenie Rady Ministrów. Mamy nadzieję, że stanie się to w listopadzie tego roku"- podkreślił prezes Smoliński.

Projekt rozporządzenia dotyczy powiększenia Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomiczne o 351 hektarów, w tym o grunty publiczne i prywatne. Według planów nowe tereny WMSSE będą zlokalizowane w Bartoszycach, Morągu, Lidzbarku Warmińskim, Tyrowie koło Ostródy, Olsztynie, Mławie, Iławie, Ciechanowie, Nidzicy, Piszu, Biskupcu, Pomiechówku, Braniewie, Stawigudzie, Ornecie, Działdowie, Węgorzewie, Zalewie i Żurominie.

Największym inwestorem na gruntach prywatnych będzie producent płyt do produkcji mebli firma Egger, która planuje budowę fabryki od podstaw na 88 hektarach w Biskupcu; deklaruje też nakłady inwestycyjne w wysokości 789 mln zł i zatrudnienie 300 osób.

"Budowa zakładu Egger i produkcja płyt meblowych przyniesie korzyść producentom mebli z Warmii i Mazur, ponieważ do tej pory producenci sprowadzali płyty zagraniczne, odbiór płyt produkowanych na miejscu zmniejszy koszty produkcji mebli"- ocenił Smoliński. Dodał, że korzyści odniosą także firmy kooperujące z inwestorem.

"Każda nowa inwestycja i każdy nowy inwestor na Warmii i Mazurach jest na +wagę złota+. Region nie jest potęgą gospodarczą, wiemy, że sama turystyka nie zapewnia rozwoju gospodarczego, stawiamy także na przemysł i dlatego takie możliwości tworzymy"- ocenił prezes Smoliński. Podkreślił, że to Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna oferuje największą pomoc publiczną ze wszystkich SSE w kraju postaci zwolnień i ulg sięgających nawet do 70 procent kosztów inwestycji.

Inni inwestorzy na gruntach prywatnych, którzy zadeklarowali inwestycje w powiększonej WMSSE działają w branżach: kosmetycznej, przetwórstwa mięsnego, produkcji materiałów izolacyjnych, meblarstwie i produkcji szkła. Wysokość deklarowanych inwestycji ma sięgnąć na gruntach prywatnych 1 mld 302 mln zł, planują oni utworzyć 1 tys. 159 nowych miejsc pracy i utrzymać 2 tys. 281 miejsc pracy.

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje 1057 hektarów, zainwestowało w niej 79 inwestorów, obecnie jest wydanych 97 aktywnych zezwoleń, a wartość inwestycji ocenia się na 4,2 mld zł. Utworzono prawie 9,5 tys. miejsc pracy, a utrzymano - 7,6 tys.

Do największych inwestorów należą: koncern oponiarski Michelin, LG Electronics, IKEA, a także producenci mebli Wójcik, Szynaka i DFM, producent opraw do sprzętu oświetleniowego Philips i Bruss, producent komponentów w branży motoryzacyjnej.

Jak dodał Smoliński, trwa także weryfikacja pod względem użyteczności terenów Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. "Planujemy wyłączyć od 200 do 250 hektarów, na których zezwolenia na inwestycje wygasły, albo prowadzona tam działalność nie wiąże się z działalnością strefy" - wyjaśnił prezes.