„Konstruktywne negocjacje wciąż mogą zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej lub chociaż pomóc wypracować takie porozumienie, które zminimalizuje straty po obu stronach” – napisali w corocznym raporcie doradcy ekonomiczni niemieckiego rządu. Ich zdaniem, na skutek Brexitu „Unia straci jeden z najbardziej zorientowanych na rynek krajów członkowskich”.

Ekonomiści krytykują zarówno postawę brytyjskiego rządu, jak i stanowisko Berlina. Kanclerz Angela Merkel oświadczyła, że Unia musi stawić czoła konsekwencjom brytyjskiego referendum i zasygnalizowała, że Wielka Brytania nie może liczyć na żadne ustępstwa pod względem czterech swobód rynku UE.

“Trzeba utrzymać dobre i przyjacielskie relacje z Wielką Brytanią” – powiedziała Merkel w środę po prezentacji raportu ekonomistów. Podkreśliła jednak, że tzw. cztery wolności UE nie podlegają negocjacjom, a pozostałe państwa Wspólnoty muszą prezentować w tej sprawie jedno stanowisko.

Jak wynika z raportu niemieckich ekonomistów, krótkoterminowe konsekwencje Brexitu będą najprawdopodobniej umiarkowane i uderzą zdecydowanie bardziej w Wielką Brytanię niż w jej partnerów. Ich zdaniem, gwałtowne załamanie gospodarki jest dość mało realne, jednak kwestie związane z uregulowaniem spraw dotyczących swobodnego przepływu ludzi, kapitału, towarów i usług nie powinny być w tej dyskusji tematem tabu.

“Wciąż jest szansa na uniknięcie Brexitu poprzez konstruktywne negocjacje” – piszą ekonomiści. Apelują jednocześnie do Europejskiego Banku Centralnego, by spowolnił tempo wykupu obligacji i zakończył go wcześniej niż planowano.

Pod koniec października Instytut Niemieckiej Gospodarki podał, że PKB Niemiec na skutek wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zmniejszy się o 0,25 pkt proc. w 2017 roku. Eksperci prognozują, że dewaluacja funta pogorszy konkurencyjność niemieckich firm, a to spowoduje spadek niemieckiego eksportu o 9 proc. Import z Wielkiej Brytanii do Niemiec. zmniejszy się o 3,5 proc. Według ich wyliczeń, "twarda" wersja Brexitu może obniżyć niemiecki PKB o 0,5 pkt proc., a "miękki" Brexit - o 0,14 pkt proc. Czytaj więcej tutaj.

>>> Czytaj też: Brexitu jednak nie będzie? Blair: Musimy być otwarci na różne opcje