PKO Bank Polski planuje kolejne akwizycje podmiotów na polskim rynku, poinformował prezes Zbigniew Jagiełło. Bank będzie inwestował także w wybrane spółki fintech w celu zdobycia pozycji lidera rozwiązań technologicznych.

"Trzeba się spodziewać, że zawsze będziemy patrzyli, czy jest coś korzystnego do przejęcia. Przejęcia są immanentną cechą każdej dobrej organizacji tak samo jak rozwój organiczny. To jest już część naszego DNA" - powiedział Jagiełło podczas konferencji prasowej.

"Aspiracją grupy PKO BP jest, aby docelowo każda ze spółek była w pierwszej trójce na rynku i będziemy szukali możliwości, aby to osiągać nie tylko poprzez wzrost organiczny. Celem jest także wzmocnienie synergii pomiędzy spółkami" - powiedział dyrektor pionu klienta detalicznego PKO BP Szymon Wałach podczas konferencji.

Bank podał w dzisiejszej prezentacji, że obecnie obserwowane jest spowolnienie trendów konsolidacyjnych, ale spodziewa się dalszej konsolidacji sektora bankowego w dłuższym terminie. Potencjalne cele akwizycji będą zależeć od sytuacji właścicieli banków i ich strategii wobec utrzymania swojego zaangażowania w Polsce.

"Na rynku jest kilka banków, których matki mają lub za chwilę będą miały duże problemy na swoich rodzimych rynkach. To mogą być nasze potencjalne cele" - powiedział dziennikarzom wiceprezes Bartosz Drabikowski.

Reklama

"Jesteśmy liderem na rynku detalicznym, na rynku przedsiębiorstw, ale w dużych firmach nasza przewaga nad bankiem nr 2 jest nieduża. Chcemy tę pozycję poprawiać. Utworzyliśmy lidera na rynku leasingowym, z zastrzeżeniem, że ta transakcja musi uzyskać zgody. To będzie nr 1, który będzie miał 13% udziału w rynku, a według nas może mieć 16% i więcej w sposób organiczny" - powiedział Jagiełło.

Wskazał także, że PKO TFI jest liderem jeśli chodzi o detaliczne otwarte fundusze inwestycyjne, zaś dom maklerski PKO BP był w październiku nr 1, jeśli chodzi o obroty.

"Walczymy o nr 1 na rynku IPO, na rynku wtórnym, doradztwo przy emisjach. Być może na bazie tego domu maklerskiego warto pomyśleć o stworzeniu polskiego banku inwestycyjnego. To nie będzie w tym, czy przyszłym roku, bo dom maklerski musi się wzmocnić" - powiedział prezes.

Podkreślił, że dla spółki faktoringowej nie widzi potrzeb akwizycyjnych.

"Chcemy być jednym z głównym graczy, ale poprzez reorganizację funkcjonowania w grupie i samym banku . Chcemy, by to się wydarzyło już w 2017 r." - powiedział Jagiełło.

Dodał, że strategia budowy wiodącego banku hipotecznego będzie kontynuowana, zaś duży akcent grupa położy na spółkę ubezpieczeniową, głównie w zakresie HR.

W dzisiejszej prezentacji bank poinformował, że będzie rozwijał partnerstwo strategiczne poprzez nawiązanie relacji biznesowych z mniejszymi firmami z branży finansowej, okołofinansowej i technologicznej. PKO BP będzie inwestował w wybrane spółki fintech w celu zdobycia pozycji lidera rozwiązań technologicznych.

"Widzimy także dla PKO BP poważną rolę, aby być katalizatorem dla wdrażania nowoczesnych technologii w polskim systemie płatniczym, a także wspierania start-up'ów fintechowych. W przyszłym roku ruszy akcelerator nowych spółek" - powiedział Wałach.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 266,94 mld zł na koniec 2015 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

>>> Czytaj też: Tysiące pracowników na bruk. Bank likwiduje setki placówek