Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,40 proc. i wyniósł 18.332,43 pkt.

S&P 500 wzrósł o 0,38 proc. i wyniósł 2.139,53 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,53 proc. do 5.193,49 pkt.

We wtorek Amerykanie wybierają 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Lokale wyborcze na wschodnim wybrzeżu USA są otwarte od godz. 12 czasu polskiego, a pierwsze będą zamykane od godz. 1 w środę czasu polskiego.

Jako jedne z pierwszych zostaną zamknięte lokale w Pennsylvanii, Karolinie Północnej i na Florydzie. Stany te są kluczowe (tzw. swing states) dla wyniku wyborów na terenie całego kraju.

Poniedziałkowe sondaże nie wskazują na zmiany w popularności obojga kandydatów względem minionego tygodnia - Hillary Clinton zachowuje niewielką, kilkupunktową przewagę.

W ostatecznym szacunku portalu FiveThirtyEight Hillary Clinton posiada 71,4 proc. szans na zdobycie prezydentury, co przełoży się na 302 mandaty elektorskie i 48,5 proc. głosów na terenie całego kraju. Szanse Donalda Trumpa na zwycięstwo zostały wyliczone na 28,6 proc.

Z wyliczeń VoteCastr, firmy badawczej, która w czasie rzeczywistym podaje oparte na własnym modelu szacunki rozkładu głosów, wynika, iż Hillary Clinton posiada przewagę w 6 z 7 "swing states" objętych badaniem, w tym na Florydzie.

Nazwisko zwycięzcy wyborów będzie znane najwcześniej w środę nad ranem czasu polskiego.

Po poniedziałkowym entuzjazmie, spowodowanym korzystną dla Hillary Clinton decyzją FBI, które nie znalazło podstaw do postawienia demokratce zarzutów, na rynku akcji wyraźnie widać wyczekiwanie na decyzję Amerykanów.

W ujęciu sektorowym najmocniej traciły spółki finansowe i paliwowe, a najwyżej nad kreską były spółki użyteczności publicznej.

Ze spółek zwyżkowały akcje m.in. 3M i Travellers.

Tracił m.in. Goldman Sachs. Citi obniżył we wtorek rekomendację dla Goldmana do "neutralnie" z "kupuj" z uwagi na ryzyko polityczne związane z wyborami w USA.

O ponad 50 proc. tąpnął kurs Hertz Global Holdings. Spółka podała wyniki kwartalne mocno poniżej konsensusu i obniżyła prognozy na dalszą część roku.

We wtorek wypowiedział się Charles Evans, prezes Fed z Chicago, który wyraził obawy co do oczekiwań inflacyjnych w Stanach Zjednoczonych. Evans ponownie zabierze głos wieczorem.

Na rynku walutowym umacnia się peso. Kurs USD/MXN znajduje się o 1 proc. poniżej poziomu poniedziałkowego zamknięcia, a po południu znalazł się na poziomie widzianym ostatnio 20 i 26 października. Meksykańska waluta uważana jest za najbardziej adekwatny barometr nastawienia inwestorów wobec wyniku wyborów w USA.

Bez zmian na parze EUR/USD, która jest kwotowana po ok. 1,105.

Dolar umacniał się natomiast w stosunku do jena. Kurs USD/JPY rósł w okolice 105, o 0,3 proc.

Wahały się notowania ropy naftowej. Z corocznego raportu OPEC wynika, iż popyt na ropę w 2017 r. wzrośnie do 95,3 mln baryłek, o 300 tys. więcej niż szacował kartel rok temu. Rynek czeka również na środowe dane o zapasach surowca w USA. Tydzień wcześniej wzrosły one najmocniej w historii pomiarów. Wieczorem swoje szacunki zapasów poda niezależny instytut API.

Baryłka Brent kosztowała we wtorek ok. 46 USD, a WTI ok. 44,6 USD.

Europejskie indeksy zakończyły sesję niewielkimi wzrostami. Niemiecki indeks DAX zyskał na zamknięciu sesji 0,24 proc., francuski CAC 40 wzrósł o 0,35 proc., a brytyjski FTSE 100 zwyżkował 0,53 proc.

We wtorek kolejne przedsiębiorstwa opublikowały wyniki kwartalne.

Ponad 5 proc. zniżkowały kurs ArcellorMittal. Największy na świecie producent stali zapowiedział spadek zysków w IV kw. 2016 r., głównie z powodu wzrostów cen węgla koksującego na rynku.

Nawet 5 proc. drożały walory Credit Agricole. Francuski bank zaraportował kwartalny zysk 1,86 mld euro, powyżej oczekiwań.

Mimo wyników, które wyprzedziły oczekiwania rynku, o 9 proc. w dół poszedł kurs Vestas. Duński producent i instalator turbin wiatrowych spodziewa się spowolnienia na rynku w najbliższych latach.

Spadały również notowania Marks & Spencer, który ogłosił plany zamknięcia swoich sklepów w Wlk. Brytanii i na pozostałych rynkach.

Z danych makro niemiecki przemysł oraz eksport we wrześniu skurczył się mdm. Niższy niż przed miesiącem był również chiński eksport, jak wynika z październikowego odczytu. In minus w Wlk. Brytanii zaskoczyły dane o produkcji przemysłowej.

EVANS Z FED OBAWIA SIĘ O OCZEKIWANIA INFLACYJNE W USA

"Obawiam się, że oczekiwania inflacyjne obniżają się w taki sposób, iż nie są spójne z 2-proc. (celem inflacyjnym Fed - PAP)" - ocenił we wtorek Charles Evans, prezes Fed z Chicago, który w przyszłym roku będzie posiadać prawo głosu w Federalnym Komitecie Otwartego Rynku. "Jeżeli posiadałbym większą pewność co do tego, iż zbliżamy się do 2 proc. inflacji, to czułbym się pewniej w kwestii renormalizacji polityki monetarnej" - dodał. Jego zdaniem, silny w ostatnim czasie dolar jest przeszkodą w osiągnięciu 2-proc. celu inflacyjnego Fed, a podniesienie stóp procentowych umacniłoby tę przeszkodę. Evans stwierdził, iż warto przedyskutować korzyści podniesienia celu inflacyjnego. Wyraził również obawę, iż obecny 2-proc. cel może być interpretowany jako górna granica tolerowanej przez Fed inflacji, a nie jako "symetryczny cel inflacyjny". "To pierwszy krok w kierunku przekształcenia się Fed w EBC lub Bank Japonii" - dodał.

Zdaniem Evansa, stopa bezrobocia w USA jest "bardzo dobra". Dodał, iż wśród decydentów monetarnych toczy się uzasadniona dyskusja, czy przy obecnym poziomie bezrobocia (4,9 proc. w październiku - PAP) można mówić o pełnym zatrudnieniu w USA. Evans ocenił, iż wzrost gospodarczy w III kw. był bardzo dobry, a obecnie jest blisko 1,75 proc.

SĄD NAJWYŻSZY UK PRZYJĄŁ APELACJĘ RZĄDU OD WYROKU WYSOKIEGO TRYBUNAŁU

Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii poinformował we wtorek, że najprawdopodobniej na początku przyszłego roku wyda wyrok w sprawie procedury uruchamiającej Brexit. Na rozprawę zarezerwowano cztery dni od 5 do 8 grudnia. Premier Wielkiej Brytanii Theresa May chce rozpocząć negocjacje w sprawie wyjścia z Unii pod koniec marca przyszłego roku, powołując się na artykuł 50. traktatu lizbońskiego. W ubiegłym tygodniu brytyjski Wysoki Trybunał (High Court) orzekł jednak, że rząd nie może zainicjować tego procesu bez zgody obydwu izb brytyjskiego parlamentu.

DO 2021 R. CENA ROPY WZROŚNIE DO 65 USD ZA BARYŁKĘ - RAPORT OPEC

Baryłka ropy naftowej będzie drożeć do 2021 r. w tempie 5 USD rocznie, co oznacza iż w 2021 r. jej średnia cena będzie wynosić 65 USD - wynika z dorocznego raportu OPEC o rynku ropy naftowej. Prognozy kartelu wskazują na wzrost popytu na surowiec w średnim terminie do 2021 r., w porównaniu do ubiegłorocznych szacunków, o 1 mln baryłek dziennie (b/d) do 99,2 mln b/d. Do 2040 r. popyt na ropę wzrośnie do 109,4 mln b/d, o 0,4 mln b/d mniej niż przewidywano przed rokiem. OPEC zakłada, iż produkcja ropy poza kartelem spadnie w latach 2016-17, lecz później zacznie rosnąć aż do 2021 r. Wg OPEC, produkcja ta wzrośnie w latach 2015-21 do 58,6 mln b/d z 56,9 mln b/d. Szczyt wydobycia producentów niezrzeszonych w kartelu przypadnie na rok 2027 i wyniesie 61,4 mln b/d, a do 2040 r. spadnie do 58,9 mln b/d - podaje OPEC.

"Oznacza to, iż OPEC będzie musiał odpowiedzieć na lukę podażową w długim terminie. Oczekuje się, iż OPEC będzie musiał wyprodukować dodatkowe 8,9 mln b/d między 2015 a 2040 r." - napisano w raporcie.

PKB WLK. BRYTANII WZRÓSŁ W VIII-X O 0,4 PROC. - NIESR

PKB Wlk. Brytanii wzrósł w kwartale zakończonym w październiku o 0,4 proc. rdr., po wzroście w kwartale zakończonym we wrześniu o 0,5 proc. - wynika z wyliczeń National Institute of Economic and Social Research (NIESR).

EKSPORT NIEMIEC W IX W DÓŁ, PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA RÓWNIEŻ

Eksport Niemiec spadł we wrześniu o 0,7 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po wzroście miesiąc wcześniej o 3,4 proc., po korekcie z + 5,4 proc. Analitycy spodziewali się spadku o 0,8 proc. Import mdm spadł o 0,5 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 1,9 proc., po korekcie z +3,0 proc. Tu oczekiwano spadku o 0,2 proc.

W Niemczech we wrześniu produkcja przemysłowa spadła o 1,8 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 3,0 proc., po korekcie z +2,5 proc. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm spadnie o 0,5 proc. Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 1,2 proc., po uwzględnieniu dni roboczych, podczas gdy poprzednio wzrosła o 2,4 proc., po korekcie z +1,9 proc. Tu analitycy oczekiwali wzrostu o 2,0 proc.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA W UK W IX NIESPODZIEWANIE W DÓŁ MDM

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii spadła we wrześniu o 0,4 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła również o 0,4 proc. Analitycy spodziewali się tymczasem braku zmian. W ujęciu rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 0,3 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 0,7 proc. Z szacunków ekonomistów wynikało, że produkcja przemysłu wzrośnie o 0,8 proc.

SPADEK EKSPORTU CHIN W X

Eksport Chin spadł w X o 3,2 proc. w juanach, a w dolarach spadł o 7,3 proc. Eksport Chin spadł w październiku o 3,2 proc. rdr, po spadku poprzednio o 5,6 proc. (w juanach). Analitycy spodziewali się, że eksport w X rdr spadł o 0,8 proc. Słabsze są też dane o imporcie - w X wzrósł on wprawdzie rdr o 3,2 proc. (w juanach), ale tu oczekiwano wzrostu o 5,0 proc., po wzroście poprzednio o 2,2 proc. rdr. W juanach nadwyżka w handlu Chin wyniosła w X 325,25 mld wobec nadwyżki poprzednio 278,35 mld i oczekiwanych przez analityków 366,61 mld juanów.

W dolarach USA nadwyżka wyniosła w X 49,06 mld USD wobec nadwyżki poprzednio 41,99 mld USD i spodziewanych przez analityków 51,70 mld USD. W dolarach eksport rdr spadł w X o 7,3 proc., po spadku we IX o 10,0 proc. i oczekiwanego przez analityków spadku o 6,0 proc. Import spadł o 1,4 proc., po spadku we IX o 1,9 proc. i szacowanego w X spadku o 1,0 proc.

OPTYMIZM W MAŁYM BIZNESIE USA W GÓRĘ W X

W USA zanotowano wzrost wskaźnika optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców NFIB. W październiku indeks ten wyniósł 94,9 pkt., po wzroście o 0,9 proc. Analitycy spodziewali się indeksu 94,1 pkt., bez zmian.

ARCELLOR MITTAL OCZEKUJE SPADKU ZYSKÓW, PO DOBRYM III KW.

EBITDA Arcellor Mittal w III kw. wyniósł 1,9 mld USD, 40 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wynik ten był zgodny z oczekiwaniami rynku. Spółka podała jednak, iż oczekuje spadku zysku w najbliższych miesiącach z uwagi na nieoczekiwany przez nią wzrost cen węgla koksującego na światowych rynkach. Sprzedaż największego na świecie producenta stali spadła w III kw. o 6,8 proc. rdr. W ciągu kwartału spółka zmniejszyła zadłużenie do 12,2 mld USD z 12,7 mld USD na koniec czerwca.

UDANY KWARTAŁ DLA CREDIT AGRICOLE

Zysk netto Credit Agricole w III kw. wyniósł 1,86 mld euro, wobec 1,81 mld oczekiwań. To niemal dwukrotnie więcej niż w III kw. ubiegłego roku. Francuski bank poinformował, iż zamierza wypłacić w 2016 r. dywidendę na akcję w wysokość 60 eurocentów w gotówce i utrzymać ją co najmniej na tym samym poziomie również w 2017 r. Udany dla banku trzeci kwartał to w dużej mierze zasługa dobrego wyniku w segmencie FI.

MARKS & SPENCER PLANUJE LIKWIDACJĘ SKLEPÓW

Marks & Spencer zdecydował, iż zamierza wycofać się z 10 rynków międzynarodowych, gdzie zamknie 53 sklepy. We wtorek rano firma ogłosiła, że planuje zlikwidować 11 swoich sklepów w Polsce. Firma zamierza zamknąć także ok. 60 sklepów w Wielkiej Brytanii w ciągu pięciu lat w ramach restrukturyzacji: zlikwidować 30, a resztę przekształcić w supermarkety spożywcze. Dodatkowo otworzy 200 nowych sklepów Simply Food. M&S już od dłuższego czasu zmaga się z problemami. Za sześć miesięcy zakończonych we wrześniu zanotowała 88-proc. spadek zysku brutto do 25,1 mln funtów z 216 mln w tym samym okresie rok temu, głównie z powodu spadku sprzedaży.