Pietryszyn był prezesem Grupy Lotos od 13 maja br. Wcześniej przez miesiąc pełnił obowiązki szefa Lotosu. Od 23 grudnia 2015 r. był natomiast członkiem Rady Nadzorczej tej spółki, a 27 stycznia 2016 roku został powołany na przewodniczącego RN. Na stanowisku prezesa Lotosu Pietryszyn zastąpił Pawła Olechnowicza, który pełnił tę funkcję przez 14 lat.

Obradująca w środę w Warszawie Rada Nadzorcza zdecydowała też o powierzeniu z dniem 9 listopada 2016 r. pełnienia obowiązków prezesa zarządu Marcinowi Jastrzębskiemu, dotychczasowemu wiceprezesowi zarządu ds. operacyjnych.

Nowy prezes koncernu będzie wyłoniony w drodze konkursu. Rada Nadzorcza spółki nie podała jednak terminu jego ogłoszenia.

Obejmując stanowisko prezesa Lotosu Robert Pietryszyn złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka zarządu PZU. Był on w zarządzie PZU od stycznia br. Ponadto, zgodnie z informacją spółki, zrezygnował również z pełnienia funkcji członka zarządu spółki zależnej od PZU - Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń na Życie.

Reklama

Były prezes Lotosu karierę zawodową rozpoczął jako pełnomocnik zarządu spółki Kronn. W latach 2004-2006 pełnił funkcję konsultanta, menedżera projektów w spółce PROFES Capital. W 2006 r. pracował jako ekspert w PKO BP, gdzie zajmował się optymalizacją pracy banku i restrukturyzacją kosztów; w tym samym roku pełnił funkcję członka zarządu ds. organizacji i strategii w spółce Dolfamex.

W latach 2006-2008 Pietryszyn był związany z Grupą Kapitałową KGHM Polska Miedź SA, a w latach 2011-2016 pełnił funkcję prezesa zarządu w spółce Wrocław 2012 (Stadion Wrocław). Zasiadał m.in. w radach nadzorczych spółek: DOLMED SA, Polcolorit SA, Wrocław 2012, Radio Merkury SA, PGE Dystrybucja Rzeszów sp. z o.o., Ruch SA.

Grupa Lotos SA to jedno z największych przedsiębiorstw w kraju. Prowadzi działalność w Polsce i poza jej granicami, zajmując się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych.

W Grupie Lotos Skarb Państwa ma 53,19 proc. udziałów. ING OFE posiada 6,35 proc., a pozostali akcjonariusze 40,46 proc. W skład grupy kapitałowej, poza Grupą Lotos, która zarządza rafinerią w Gdańsku, wchodzi 15 spółek ze znakiem Lotos.

W spółkach Skarbu Państwa: Grupie Lotos, PKN ORLEN, KGHM Polska Miedź, Grupie Azoty oraz Polskiej Grupie Zbrojeniowej Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi kontrolę, która obejmuje okres od 1 grudnia 2015 roku. CBA sprawdza sygnały o nieprawidłowościach, jakie wpływały do Biura. Funkcjonariusze CBA badają umowy i wydatki spółek na usługi z zakresu public relations, marketingowe, reklamowe, na usługi doradcze i inne o podobnym charakterze. Analizie, oprócz zakresu samych umów, została poddana dokumentacja wykonawcza i rozliczeniowa. Kontrola jest w toku.

Miesiąc temu Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów nadzorujący likwidację MSP powiedział PAP, że po ogłoszeniu wyników audytu w spółkach Skarbu Państwa możliwe są zmiany w zarządach największych spółek. "Nie będziemy z tymi zmianami czekać do grudnia" - powiedział PAP. "Jeśli chodzi o audyt przeprowadzany w spółkach Skarbu Państwa na zlecenie ministra-koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, pierwszy generalny wniosek jest taki, że spółki poniosły duże koszty obsługi prawnej, doradztwa" - tłumaczył.

>>> Czytaj też: Pietryszyn na czele Lotosu. Zobacz, kim jest kontrowersyjny następca Olechnowicza