Według badania TNS OBOP, w IV kwartale 2008 r. znacznie spadł Wskaźnik Nastrojów Ekonomicznych (WNE). Jego wartość w stosunku do III kwartału br. spadła o 12 punktów i wyniosła 106,2 punktów. Wskaźnik powyżej 100 punktów oznacza przewagę optymistów nad pesymistami. Najniższą wartość wskaźnik WNE osiągnął w lutym 2004 r. - 68,5 pkt.

Największy optymizm ekonomiczny cechuje mężczyzn oraz mieszkańców dużych miast. Natomiast najwięcej pesymistów jest wśród osób starszych i gorzej wykształconych. Jak zauważa TNS OBOP, sytuację ekonomiczną lepiej oceniają osoby czynne zawodowe. W tej grupie największymi entuzjastami są kierownicy i specjaliści, a także prywatni przedsiębiorcy. Najgorsze nastroje panują wśród bezrobotnych, emerytów i rolników.

Badanie wykazało, że najlepsze nastroje mają ci, którzy zgadzają się z kierunkiem zmian ekonomicznych w Polsce - są to głównie sympatycy PO lub osoby o "poglądach centrowych", którzy swoją sytuację materialną oceniają jako dobrą. Najlepsze nastroje wśród Polaków dominują w regionie pomorskim i dolnośląskim, zaś najgorzej sytuację ekonomiczną oceniają mieszkańcy regionu małopolskiego.

Na Wskaźnik Nastrojów Ekonomicznych składają się dwa podwskaźniki: Ocen Gospodarki oraz Samooceny Gospodarstw domowych. Wartość tych wskaźników może przybierać skalę od 0 do 200 punktów. Ostatnie badania TNS OBOP wykazują ponadto, że pogorszyła się opinia Polaków o sytuacji ekonomicznej w kraju i we własnych gospodarstwach. Wskaźnik Ocen Gospodarki (WOG) w stosunku do poprzedniego badania obniżył się o 14,7 pkt, do 99,8 punktów, a Wskaźnik Samooceny Gospodarstw Domowych (WSGD) spadł o 9,9 pkt i wyniósł 111,3 pkt.

Reklama

Optymistycznie sytuację gospodarstw domowych oceniają trzydziestolatkowie, a kondycję ekonomiczną kraju - osoby dwudziestoletnie. Największy pesymizm cechuje osoby starsze, powyżej 50 lat. Z ostatniego badania TNS OBOP wynika, że sceptycznie o kondycji ekonomicznej kraju i gospodarstw domowych mówią emeryci, renciści oraz rolnicy. Opinie negatywne najczęściej wyrażają zwolennicy PiS i osoby nie interesujące się polityką.

TNS OBOP uważa, że przyczyną spadku wskaźników nastrojów ekonomicznych w IV kwartale tego roku w stosunku do kwartału poprzedniego jest pogorszenie oceny stanu polskiej gospodarki, a także gorsze prognozy dotyczące materialnych warunków życia.Po raz pierwszy pomiaru nastrojów ekonomicznych TNS OBOP dokonał jesienią 1994 r. Wskaźniki konstruowane są na podstawie badań ankieterów, które zostały wykonane na początku listopada br. Sondaż przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie losowej 1001 mieszkańców Polski powyżej 15 lat.