Z danych zawartych w raporcie, który powstał przy współpracy Dealroom.co z programem Google for Startups i londyńskim funduszem venture capital Atomico.

Z opublikowanych danych wynika, że dotąd w Europie Środkowo-Wschodniej powstały 34 "jednorożce", czyli start-upy o wartości wycenianej na co najmniej 1 mld dolarów. W 2015 roku w regionie było ich sześć.

Jedna trzecia (31 proc.) "jednorożców" w regionie została założona bez zewnętrznego inwestora (ang. bootstrapping), co według Dealroom.co świadczy o mocnych podstawach przedsiębiorczości wśród mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej. W pozostałej części kontynentu, start-upów z takim typem finansowania było 7 proc.

Raport wskazuje Estonię jako "jeden z największych ekosystemów start-upowych" w regionie i przypomina, że ten niewielki kraj jest liderem pod względem liczby start-upów w przeliczeniu na mieszkańca (1048) oraz inwestycji w start-upy per capita (2282 dol.).

Reklama

"Mocno wierzę, że Europa Środkowo-Wschodnia ma ogromny potencjał, by stać się kolebką najbardziej wartościowych europejskich przedsiębiorstw. Wszystkie składniki potrzebne do tego sukcesu już istnieją - determinacja osób zakładających biznesy, wykwalifikowani ludzie i staranność" - ocenia cytowany przez Dealroom.co Sasha Vidiborskiy z Atomico.(PAP)