Zapoznanie się z możliwościami wykorzystania najnowocześniejszych technologii i rozwiązań z dziedziny data science, robotyki, sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego to główne tematy wydarzenia, którego organizatorami są KGHM Polska Miedź oraz KGHM Centrum Analityki, a partnerem – Uniwersytet Zielonogórski.

Otwierając Konferencję Technologiczną „Dolina Miedziowa” Andrzej Kensbok, wiceprezes ds. finansowych KGHM Polska Miedź, mówił m.in. o tym, że firma musi najnowsze technologie znać, rozumieć, korzystać z nich i utrzymywać najwyższy poziom zaawansowania.

„Chcemy być liderem” – powiedział Andrzej Kensbok i dodał, że rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, algorytmach przewidujących przyszłość i inne sprawiają, że przemysł ciężki może funkcjonować bezpieczniej, taniej, sprawniej, w sposób bardziej przyjazny ludziom i środowisku. „Nasze oczekiwania wobec nowoczesnych technologii są wysokie” – podkreślił Andrzej Kensbok.

W kolejnym wystąpieniu otwarciowym Paweł Ernst, wiceprezes Związku Pracodawców Przemysłu Miedziowego, mówił o wadze pozyskiwania i przetwarzania danych dla określenia możliwości rozwoju oraz o aktualizacji strategii KGHM w kierunku e-przemysłu. Natomiast Daniel Lichota, prezes spółki KGHM Centrum Analityki przypomniał, że firma z Lubina należy do światowych liderów m.in. w wydobyciu srebra i miedzi, działa na kilku kontynentach, i jednym z wyzwań pozostaje to, że ściga się sama ze sobą.

Reklama

„Odpowiedzią jest kapitał ludzki, ludzie, którzy aby się rozwijać na co dzień stawiają wyzwania sami sobie, a także analityka danych. Musimy się w nie zagłębiać, poszukiwać optymalizacji. Centrum Analityki zajmuje się również inspirowaniem grupy KGHM, abyśmy się rozwijali i patrzyli na dane” – powiedział Daniel Lichota.

Ze strony Uniwersytetu Zielonogórskiego gości powitali profesorowie UZ: prorektor ds. współpracy z gospodarką dr hab. inż. Maria Mrówczyńska oraz prorektor ds. rozwoju i finansów dr hab. inż. Andrzej Pieczyński. KGHM współpracuje z Uniwersytetem Zielonogórskim i zamierza tę współpracę rozwijać. Biuro Centrum Analityki KGHM mieście się w Zielonej Górze, w województwie lubuskim znajdują się złoża miedzi.

Wykład inauguracyjny podczas konferencji wygłosił Michał Kosiński, profesor nadzwyczajny w Wyższej Szkole Biznesu Uniwersytetu Stanforda. Mówił on między innymi o możliwościach, jakie stwarza sztuczna inteligencja, przetwarzanie danych i trafne prognozowanie.

Podczas konferencji przewidziano wystąpienia i dyskusje, zwieńczy ją otwarcie hackathonu CuValley Hack 2022 oraz prezentacja studium przypadku rozwiązania wdrożonego po pierwszej edycji.