Czym jest outsourcing logistyczny?

Chcąc wyjaśnić, czym jest outsourcing logistyczny, najpierw należy wytłumaczyć, co oznacza pierwsza część tego wyrażenia. Otóż słowo „outsourcing” pochodzi z języka angielskiego i oznacza nic innego jak przekazanie przez firmę części swoich procesów innym podmiotom zewnętrznym. Najczęściej przedsiębiorstwa powierzają w ten sposób wyspecjalizowanym firmom prowadzenie swojej księgowości, odzyskiwanie należności, czy też sprzątanie obiektów. W analogiczny sposób mogą także przekazać zewnętrznej firmie zadania związane z magazynowaniem towarów, czy organizacją transportu, a więc skorzystać właśnie z outsourcingu logistycznego.

Zakres czynności podczas zlecenia outsourcingu

Pojęcie logistyki zazwyczaj rozumiemy jako zespół działań związanych z przepływem towarów. Obejmują one zatem przede wszystkim takie zadania jak magazynowanie i transport. Jednak outsourcing w logistyce może dotyczyć wielu innych usług, ponieważ w jego ramach przedsiębiorstwo może otrzymać wsparcie w zakresie:

Reklama
  • organizacji zaopatrzenia,
  • przyjmowania i składowania towarów w magazynie,
  • kontroli zapasów,
  • pakowania i wysyłki towarów do odbiorców końcowych,
  • organizacji transportu,
  • sporządzania dokumentacji,
  • kontroli i śledzenia przesyłek,
  • obsługi zwrotów i reklamacji,
  • gospodarowania odpadami.

Co ważne, klient zlecający outsourcing logistyczny może określić zakres usług, z jakich chce korzystać. Może więc zdecydować się na kompleksową obsługę lub tylko wsparcie w wybranych procesach.

Korzyści, jakie odniesiesz stosując to rozwiązanie

Decydując się na outsourcing w logistyce, możesz liczyć na wiele korzyści. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć między innymi:

łatwiejsze rozpoczęcie i potem rozwijanie biznesu – nie musisz inwestować w zaplecze magazynowe i dodatkową kadrę pracowników ani tracić czasu na organizację czynności związanych z przepływem towarów;

możliwość skupienia się wyłącznie na najważniejszych zadaniach biznesowych, a więc np. związanych z pozyskiwaniem klientów i zwiększaniem sprzedaży;

redukcja kosztów – oszczędzić można m.in. na kosztach utrzymania pracowników, wynajmowania pomieszczeń magazynowych, czy zakupu floty aut dostawczych;

większe możliwości osiągnięcia przewagi konkurencyjnej.

O skorzystaniu z tego rozwiązania pomyśl przede wszystkim w sytuacji, gdy działasz w branży e-commerce, ponieważ to właśnie ona czerpie z outsourcingu logistycznego największe korzyści. Tak naprawdę jednak tego rodzaju usługi sprawdzają się także w innych sektorach np. w przedsiębiorstwach zajmujących się importem, czy w firmach produkcyjnych.

ikona lupy />
fot. materiały prasowe

Jakie są ryzyka w outsourcingu i jak ich uniknąć?

Podobnie jak wszelkie inne rozwiązania dla biznesu, także usługi outsourcingowe w zakresie logistyki mają nie tylko zalety, ale także wady. Przede wszystkim wiążą się z pewnym ryzykiem, ponieważ korzystając z takich usług, w praktyce tracisz kontrolę nad ważnym segmentem działalności swojej firmy. Może to oznaczać poważne kłopoty, jeśli na przykład usługodawca będzie popełniał błędy w zakresie kompletacji przesyłek, czy też realizował ich dostawy do Twoich klientów ze znacznym opóźnieniem.

Takich problemów oczywiście możesz uniknąć, wybierając rzetelnego dostawcę usług. Jeśli interesuje Cię np.logistyka dla e-commerce, dobrym wyborem będzie firma logistyczna, która ma solidne doświadczenie w obsłudze sklepów internetowych i może to potwierdzić rekomendacjami od dużej liczby klientów.

Najlepsze rozwiązania dla Twojej firmy

Już wiesz, na czym polega outsourcing logistyczny i że korzystanie z niego przynosi wiele korzyści. Oczywiście najważniejszą z nich jest obniżenie kosztów i wyobraź sobie, że najlepsi dostawcy takich usług mogą Ci zapewnić oszczędności rzędu nawet 30%. Właśnie tyle możesz oszczędzić, podejmując współpracę z firmą XBS GROUP. Jest to usługodawca działający w Polsce już od 20 lat, który dostarcza najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu logistyki dla firm z wielu branż.