E-papierosy są w Wielkiej Brytanii oficjalnie rekomendowanym sposobem stopniowego rzucania palenia, obok np. gum czy plastrów. W tym kierunku zmierzają też Stany Zjednoczone czy Nowa Zelandia.

Szwecja swój sukces w walce z paleniem papierosów zbudowała w dużej mierze w oparciu o tzw. snus, czyli tytoń w saszetkach. Ale doustne produkty nikotynowe, w tym saszetki bez tytoniu, dzięki którym nikotyna wchłaniana jest przez błonę śluzową w jamie ustnej, zyskują coraz większą popularność, także w innych krajach Unii Europejskiej oraz w USA. Coraz częściej mówi się o nich również w Polsce, choć wciąż są to produkty, których status formalny pozostaje niejasny.

Uczestnicy procesu regulacyjnego analizowali, czy saszetki nikotynowe są, czy też nie są produktem medycznym. Jako pierwszy – na poziomie centralnym – głos w tej sprawie zabrał Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, uznając, że saszetki nie powinny podlegać medycznym regulacjom. Tę opinię podziela dziś także Główny Inspektorat Farmaceutyczny, którego zdanie jest dla sprawy kluczowe.

Stosowne przepisy dotyczące saszetek nikotynowych przyjęły już – obok Szwecji i Wielkiej Brytanii - m.in. Słowacja, Czechy, Dania, Estonia i Węgry. W tych krajach saszetki zostały objęte regulacjami o charakterze pozamedycznym, co zwiększa spektrum dostępnych na tamtejszych rynkach środków zastępujących tradycyjne papierosy.

Reklama

Roman Jamiołkowski, członek zarządu BAT, komentuje: - Decyzja GIF z marca mówiąca, że saszetki nikotynowe nie są produktem leczniczym, otwiera drogę Ministerstwu Zdrowia dla szybkiego wdrożenia stosownych regulacji i zapewnienia także palaczom w Polsce możliwości skorzystania z bezdymnej i pozbawionej tytoniu alternatywy dla papierosów.

Produkty te są obecne na polskim rynku od kilku lat, dlatego branża nikotynowa, w ramach dobrych praktyk zdecydowała się już wcześniej na samodzielną regulację tych produktów. We wrześniu 2023 roku, w siedzibie Pracodawców RP cztery spółki: BAT Polska, Imperial Tobacco Polska S.A., Philip Morris Polska Distribution sp. z o.o. oraz Swedish Match podpisały kodeks rynkowy regulujący standardy produktów i prowadzenia sprzedaży beztytoniowych woreczków nikotynowych.