Wymiar sprawiedliwości uznał Bankmana-Frieda za winnego siedmiu przestępstw o charakterze oszustwa i jednego o znamionach zmowy. Skazany nie przyznał się do zarzucanych czynów i zapowiedział złożenie apelacji.

Wartość strat poniesionych przez osoby, które zaufały Bankmanowi-Friedowi, jest nawet większa, ponieważ - oprócz klientów giełdy kryptowalut FTX - poszkodowani zostali też jej inwestorzy kapitałowi oraz pożyczkodawcy funduszu inwestycyjnego Alameda Research. Łącznie wszystkie te osoby straciły około 11 mld dolarów. Prokuratorzy nazwali działania Bankmana-Frieda jednym z największych oszustw finansowych w historii USA - zauważył Reuters.

Jak dodano, oskarżyciele domagali się dla 32-latka kary pozbawienia wolności od 40 do 50 lat. Ostatecznie sąd wydał łagodniejszy wyrok.

Bankman-Fried został zatrzymany w grudniu 2023 roku na Bahamach, dzień przed tym, gdy miał zeznawać przed Kongresem USA w sprawie bankructwa FTX, jednej z największych na świecie giełd kryptowalut.

Reklama

Giełda, uruchomiona w 2019 roku i mająca siedzibę na Bahamach, złożyła wniosek o upadłość 11 listopada ubiegłego roku, gdy klienci pospiesznie wycofali 6 mld dolarów z platformy w ciągu zaledwie 72 godzin. Od tego czasu, jak się okazało, Bankman-Fried potajemnie wykorzystywał miliardy dolarów z funduszy klientów, aby wspierać swój biznes.

W związku z upadkiem giełdy prokuratura federalna w Nowym Jorku postawiła Bankmanowi-Friedowi łącznie osiem zarzutów w związku z oszustwami, defraudacją i naruszeniem przepisów o finansowaniu kampanii wyborczych. Oddzielne zarzuty wysunął także regulator giełdowy SEC.

Jak powiadomiła nowojorska prokuratura, Bankman-Fried używał pieniędzy klientów, by pokryć długi i wydatki należącego do niego funduszu inwestycyjnego Alameda Research. Założyciel FTX został też oskarżony o zmowę w celu złamania przepisów finansowania kampanii wyborczych. Miał on wpłacać pieniądze na kampanie wyborcze polityków obydwu głównych amerykańskich partii za pomocą tzw. słupów, a także z kont korporacyjnych, co jest zabronione.

Przed ogłoszeniem upadłości FTX była gigantem na rynku kryptowalut, a majątek Bankmana-Frieda szacowano na 16 mld dolarów. Firma i jej właściciel intensywnie działali na forum publicznym, angażując do reklam wybitne postacie sportu i kultury. W reklamach występowały m.in. gwiazdy NBA Stephen Curry i Shaquille O'Neal oraz legenda futbolu amerykańskiego Tom Brady.