Na początku 2020 roku wartość majątku Muska wynosiła około 28,5 miliarda dolarów, zgodnie z indeksem Bloomberg Billionaires Index. Pod koniec tego roku jego wartość wzrosła do około 167 miliardów dolarów, a we wrześniu tego roku jego wartość netto wynosiła około 265 miliardów dolarów, zgodnie z indeksem Bloomberg Billionaires Index

Główny powód bogacenia się najbogatszych

Jak zauważa CNBC, największym motorem wzrostu bogactwa Muska były akcje Tesli, które w czasie pandemii Covid-19 podrożały 10-krotnie. W styczniu 2020 r. cena akcji Tesli oscylowała wokół 30 USD, podczas gdy rok później za jedną akcję producenta samochodów elektrycznych trzeba było zapłacić już prawie 300 USD.

Reklama

W wypowiedzi dla CNBC James Pethokoukis, analityk polityki ekonomicznej w American Enterprise Institute zwraca uwagę na to, że powodem, dla którego ludzie z listy najbogatszych Amerykanów stają się superbogaci, jest to, że zakładają firmę i ją rozwijają. Sukces firmy zwiększa jej rynkową wartość, na czym korzystają akcjonariusze.

Zamożniejsze osoby zazwyczaj inwestują większą część swoich aktywów na giełdzie, podczas gdy gospodarstwa domowe o średnich dochodach mają tendencję do wiązania większej części swojego bogactwa z nieruchomościami - zauważa CNBC.

1 proc. najbogatszych trzyma w ręku połowę amerykańskiej giełdy

Z danych Rezerwy Federalnej z połowy 2024 r. wynika, że najbogatszy 1 proc. Amerykanów posiada prawie 50 proc. wszystkich akcji w USA, podczas gdy najuboższe 50 proc. Amerykanów posiada około 1 proc. wszystkich akcji.

„Nierówności majątkowe są w dużej mierze napędzane przez ceny różnych rodzajów aktywów” — powiedział CNBC John Sabelhaus, pracownik naukowy Brookings Institution, dodając, że jedną z rzeczy, która spowoduje wzrost nierówności majątkowych mierzonych koncentracją bogactwa, jest rynek akcji.

Dwa spojrzenia na system podatkowy

CNBC zauważa, że duży wkład we wzrost nierówności majątkowych ma system podatkowy i że na temat roli opodatkowania w przyczynianiu się do nierówności majątkowych toczy się debata. Niektórzy, w tym Pethokoukis, twierdzą, że duże pakiety wynagrodzeń są nagrodą za stworzenie odnoszącej sukcesy firmy. Tymczasem inni, tacy jak Sabelhaus, twierdzą, że luki w systemie podatkowym tworzą nierówne warunki gry.

"W szczególności w ciągu ostatniego ćwierćwiecza zmiany w polityce podatkowej znacznie utrudniły opodatkowanie bogatych" — powiedział CNBC Sabelhaus. „Istnieje wiele wyłączeń, wiele sposobów na obejście płacenia podatków” - dodał.

Efektem takiej polityki jest to, że na papierze dochody ultrabogatych nie są tak przejrzyste, jak osób które zarabiają głównie poprzez wymianę swojego czasu i umiejętności na wypłatę, która jest opodatkowana na podstawie tego, ile zarabia dana osoba.