Analitycy oczekiwali utrzymania stóp procentowych na dotychczasowych poziomach.

Stopa lombardowa wynosi od 29 maja 0,50 proc., stopa depozytowa - 0,0 proc., a stopa redyskonta weksli - 0,11 proc., stopa dyskontowa weksli - 0,12 proc. w skali rocznej, podano w komunikacie.

"Informacja po posiedzeniu RPP zostanie opublikowana dziś, 15 września 2020 o godz. 16:00 na stronie NBP.pl" - czytamy dalej.

W ub. tygodniu prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński ocenił w rozmowie z ISBnews, że stopy procentowe w Polsce są obecnie na właściwym poziomie. Dodał, że gdy Polska znajdzie się ponownie na stabilnej ścieżce wzrostu gospodarczego, stopy procentowe "kiedyś" wzrosną.

Polecamy: Le Figaro": UE zmusza Polskę do transformacji energetycznej. Warszawa stawia na atom

Reklama

Połowa z ankietowanych przez PAP Biznes ośrodków analitycznych w ostatnim konsensusie prognozuje stabilizację stóp na obecnym poziomie do końca 2022 r. Druga połowa ośrodków analitycznych spodziewa się, że RPP zacznie podnosić stopy procentowe najwcześniej w 2022 r., ale w niewielkiej skali.

Na trzech posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r. RPP trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc,

Po obradach RPP w dn. 15 września ponownie nie odbędzie się zwyczajowa konferencja prasowa. Jest to szóste z rzędu decyzyjne posiedzenie RPP, po którym Rada nie będzie oficjalnie komunikować się z rynkiem ani w tradycyjnej formie, ani za pośrednictwem zdalnych środków komunikacji.

Ostatnia konferencja prasowa po posiedzeniu RPP miała miejsce 4 marca 2020 r. (6 miesięcy i 11 dni temu).

NBP poinformował w czerwcu Ministerstwo Finansów, że w związku ze skróceniem posiedzeń decyzyjnych RPP do jednego dnia i ograniczeniem liczby posiedzeń Rady do jednego w miesiącu, ze względu na poświęcanie dużej ilości czasu na odbycie posiedzenia zrezygnowano z przeprowadzania konferencji prasowych bezpośrednio po decyzjach Rady. Informacje te MF zamieścił w odpowiedzi na interpelację poselską.

Polecamy: Białoruś: możliwa odpowiedź zbrojna w przypadku agresji

Do końca bieżącego roku RPP ma obradować, według aktualnego harmonogramu, jeden dzień w miesiącu na posiedzeniu decyzyjnym - kolejne zaplanowano na 7 października.

Banki o decyzji RPP: bez zaskoczeń

Banki nie są zaskoczone wtorkową decyzją Rady Polityki Pieniężnej, która utrzymała stopy procentowe bez zmian - wynika z komentarzy na Twitterze.

"RPP nie zmieniła stóp procentowych. Bez zaskoczenia" - napisał we wtorek mBank, odnosząc się do ostatniej decyzji RPP.

Podobnie zareagowali eksperci Banku Pekao: "Bez zaskoczeń. RPP nie zmieniła stóp procentowych (i nie zmieni jeszcze przez wiele kwartałów).

Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu 15 września utrzymała wszystkie stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej. Decyzja Rady była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Polecamy: PKO BP: ceny żywności w najbliższych miesiącach będą obniżać inflację