W ostatnim kwartale charakteryzującym się rekordową inflacją i widocznymi skutkami inwazji Rosji na Ukrainę 15 z 20 największych pożyczkodawców w regionie pobiło szacunki zysków analityków, wsparte wyższymi dochodami odsetkowymi netto i wyższym obrotem długiem.

Dziesięć największych banków giełdowych w Unii Europejskiej odnotowało łączny zysk w wysokości 13,9 miliarda euro. To trzeci najlepszy wynik w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Banki skorzystały na tym, że oczekiwanie na pierwszą od 2011 r. podwyżkę stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego zaczęło podnosić marże kredytowe i skłoniło klientów do zabezpieczania pozycji handlowych, podczas gdy portfele kredytowe pozostawały wciąż odporne.

Jednak w sytuacji, gdy inflacja zaczyna niszczyć zyski firm, rosnące stopy procentowe utrudniają kredytobiorcom spłatę długów, a nad Europą wisi groźba odcięcia dostaw gazu przez Rosję, europejska gospodarka staje w obliczu coraz większych tarapatów. Kilku pożyczkodawców ostrzegało już, że korzystna sytuacja w sektorze finansowym może nie trwać długo.

Reklama
ikona lupy />
Przychody europejskich banków / Bloomberg

Podobnie jak w USA, europejskie banki inwestycyjne korzystały na wzmożonym handlu walutami i rosnących stopach procentowych w czasie zacieśniania polityki monetarnej i umacniania się dolara. Firmy nadrabiały spowolnienie w doradztwie przy transakcjach i pozyskiwaniu kapitału, które zostało stłumione z powodu niepewnych perspektyw gospodarczych. Globalne banki obniżyły też wartość kredytów wykupowych o prawie 2 mld USD.

ikona lupy />
Europejskie banki osiągają większe zyski w swojej podstawowej działalności kredytowej / Bloomberg

Kilka europejskich banków naliczyło wyższe oprocentowanie kredytów w tym kwartale w oczekiwaniu na podwyżkę stóp procentowych EBC. Pierwsza od 11 lat podwyżka stóp banku centralnego była większa niż oczekiwało wielu ekonomistów i oznacza koniec ośmiu lat ujemnych stóp procentowych, które obniżyły rentowność banków.

Kredytodawcy w krajach takich jak Hiszpania są w stanie szybciej zarobić, ponieważ mają kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu. Banki takie jak Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA, które prowadzą duże operacje poza Europą, również skorzystały na wcześniejszych podwyżkach stóp procentowych w innych regionach.

„Jesteśmy nastawieni na wzrost stóp procentowych” – powiedział analitykom w czwartek szef finansów ING Groep NV, Tanate Phutrakul. „Na rynkach takich jak Polska, Rumunia i Australia już widać korzyści w naszych wynikach”. Dodał też, że w strefie euro efekt podwyżki stóp będzie widoczny później, w nadchodzących kwartałach W Eurolandzie stopa dyskontowa została podniesiona w lipcu.

ikona lupy />
Jakość kredytów / Bloomberg

Jednak pożyczkodawcy nie są odporni na presję, która zwiększyła ich zarobki. Inflacja podnosi żądania płacowe, zarówno pracowników oddziałów, jak i bankierów inwestycyjnych. Po zaciekłej wojnie o talenty w zeszłym roku, Deutsche Bank zwiększył wydatki na wynagrodzenia w tym kwartale i zrezygnował z kluczowego celu w zakresie efektywności na 2022 rok. Banco Santander SA odnotował wzrost całkowitych kosztów w porównaniu z rokiem poprzednim, po części z powodu wyższych wynagrodzeń pracowników w Brazylii.

Rezerwy na zabezpieczenie kredytów spadły w tym kwartale, ponieważ banki argumentowały, że zbudowały rezerwy na wypadek rosyjskiej inwazji na Ukrainę na początku tego roku. Jednak wpływ odcięcia dostaw rosyjskiego gazu na sytuację finansową kredytobiorców stanowi zagrożenie dla zysków banków. Niemiecki Commerzbank AG ostrzegł w środę, że w tym scenariuszu kraj czeka recesja podobna do recesji obserwowanej po kryzysie finansowym z 2008 roku.

Pomimo wojny na Ukrainie Rosja była niespodziewanie jasnym punktem w wynikach niektórych banków w tym kwartale. Aprecjacja rubla zwiększyła portfel kredytowy i zyski Raiffeisen Bank International AG w kraju, a rynek ten był najlepiej prosperującym oddziałem regionalnym UniCredit SpA. Banki zapowiedziały, że szukają możliwości wyjścia z Rosji, ale wyniki zwiększają dylemat, czy wycofać się z operacji, czy je utrzymać.