"Po rekordowej inwestycji w wysokości 1 mld euro w Polsce w ubiegłym roku EBOR jest gotowy do utrzymania wysokiego poziomu finansowania, z ponad 300 mln euro już podpisanych umów na rok 2023. Wśród przygotowywanych projektów jest nowy ramowy program 150 mln euro z Pekao Leasing na wsparcie małych przedsiębiorstw w Polsce dotkniętych inwazją Rosji na Ukrainę, w tym firm, które przeniosły się z Ukrainy" - czytamy w komunikacie.

Bank jest również przygotowany do inwestowania w regionalną infrastrukturę logistyczną, ponieważ tradycyjne szlaki handlowe ucierpiały w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Prezes Renaud-Basso omówił tę kwestię na spotkaniu z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. Ostatnie inwestycje EBOR w sektorze obejmują pożyczkę w wysokości 100 mln euro dla Baltic Hub na rozbudowę terminalu towarowego w porcie w Gdańsku, który jest w stanie przyjmować ultramałe kontenerowce, podkreślono.

Większość z 3,9 mld euro portfela banku w Polsce przypada na sektor przemysłu, handlu i agrobiznesu (57%), następnie na instytucje finansowe (23%) oraz zrównoważoną infrastrukturę, która obejmuje energię i transport (22%).

Wpływ inwestycji EBOR jest odczuwalny również w sektorze bankowym. W 2022 r. osiągnięto górny pułap pożyczek EBOR dla banków w wysokości 145 mln euro, a w 2023 r. zainwestowano 146 mln euro (głównie w lokalnej walucie) w instrumenty podlegające umorzeniu (bail-in) wyemitowane przez Bank Pekao, PKO BP i Santander oraz listy zastawne PKO Banku Hipotecznego, zakończono.

Reklama

EBOR inwestuje w Polsce od początku swojej działalności w 1991 roku. Dotychczas Bank zainwestował w Polsce ponad 12,6 mld euro.