Jaką strategię przyjmują firmy w czasie wysokiej inflacji i drogiego kredytu? Inwestują – odpowiada Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A. I dodaje: - Mogę potwierdzić na 100 proc. że firmy inwestują. Mamy duże wzrosty kredytowe rok do roku.

- Sama też dużo spotykam się z firmami, lubię wiedzieć, jakie są nastroje i wiem z pierwszej ręki, że przedsiębiorstwa naprawdę inwestują. Wiem to od klientów, ale też wiem to po naszych wynikach, gdzie mamy duże wzrosty w akcji kredytowej – wyjaśnia Zmitrowicz.

Co skłania firmy do inwestycji? Wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A. relacjonuje, że polscy przedsiębiorcy chcą odbudować łańcuchy dostaw przerwane w czasie pandemii. - Chodzi tu o odbudowę niekoniecznie tam, gdzie te łańcuchy zostały zerwane, ale można je odbudować u nas – podkreśla Zmitrowicz.

- Jest bardzo dużo zleceń z całego świata, nasze firmy dostają te zlecenia i muszą inwestować. Mimo wzrostu kosztów zatrudnienia i materiałów, mimo wzrostu stóp procentowych to i tak przedsiębiorstwa wychodzą na tym lepiej, ponieważ mają znacznie więcej zamówień. Oczywiście pewnie nie dotyczy to wszystkich branż, ale branżach produkcyjnych tak się dzieje – podkreśla wiceprezes.

Reklama

Więcej informacji w materiale wideo