Najnowsze dane dotyczące zadrzewień miejskich na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) pokazują, że średnia dla miast w 38 krajach członkowskich EOG i krajach współpracujących wynosi 30 proc., przy czym miasta w Finlandii i Norwegii mają najwyższy odsetek zadrzewień, zaś miasta na Cyprze, Islandii i Malcie - najniższy wskaźnik.

Zielone Oslo

Według danych Europejskiej Agencji Środowiska drzewa pokrywają średnio 30 proc. ziemi w 38 stolicach Europy. Najwięcej terenów zielonych ma Oslo (72 proc.), za nim plasują się szwajcarskie Berno (53 proc.) i słoweńska stolica Lublana (50 proc.).

Reklama

Warszawa w pierwszej dziesiątce

Pierwsza dziesiątkę najbardziej zadrzewionych stolic Europy zamyka Warszawa, gdzie tereny zielone zajmują 40 proc. powierzchni miasta. Tuż za polską stolicą uplasował się Madryt, z wynikiem na poziomie 39 proc.

Paryż poniżej średniej

Paryż plasuje się znacznie poniżej europejskiej średniej. W stolicy Francji ogródki działkowe, prywatne ogrody, parki, drzewa przyuliczne, zbiorniki wodne i tereny podmokłe stanowią tylko 20 proc. miasta. Niewiele lepiej wypada Rzym (24 proc.). O chwilę wytchnienia od upału w cieniu drzew jeszcze trudniej w Atenach, gdzie drzewa zajmują zaledwie jedną dziesiątą powierzchni miasta.

Na drugim krańcu zestawienia znajduje się cypryjska stolica Nikozja, która zamyka ranking stolic ze wskaźnikiem na poziomie zaledwie 4 proc. Poniżej 10 proc. terenów zielonych mają jeszcze islandzki Reykjavík (5 proc.) i Valletta na Malcie (7 proc.).