"Eurodeputowani [Komisji Środowiska] twierdzą, że do 2030 roku UE musi ograniczyć stosowanie i ryzyko stosowania chemicznych środków ochrony roślin o co najmniej 50 proc. oraz stosowanie tzw. bardziej niebezpiecznych środków o 65 proc. w porównaniu do średniej z lat 2013-2017. Komisja zaproponowała cel na poziomie 50 proc. w obu przypadkach na podstawie średniej z lat 2015–2017" - czytamy w komunikacie.

Co najmniej pięć upraw

Eurodeputowani z Komisji przyjęli projekt większością 47 głosów do 37 przy 2 wstrzymujących się.

Reklama

Chcą też, aby każde państwo członkowskie przyjęło krajowe cele i strategie w oparciu o roczną sprzedaż substancji, poziom zagrożenia i wielkość obszarów rolnych.

Komisja Europejska ma uzyskać mandat do zweryfikowania celów krajowych - czy są ustalone na odpowiednim poziomie, by osiągnąć cele UE na rok 2030.

Państwa członkowskie zostaną także zobowiązane do wprowadzenia regulacji dotyczących co najmniej pięciu upraw, w przypadku których ograniczenie stosowania chemicznych pestycydów miałoby największy wpływ.

Eurodeputowani chcą zakazać stosowania chemicznych pestycydów (z wyjątkiem tych dozwolonych w rolnictwie ekologicznym i kontroli biologicznej) na obszarach wrażliwych oraz w pięciometrowej strefie buforowej, a także na takich terenach jak miejskie przestrzenie zielone, w tym parki, place zabaw, tereny rekreacyjne, ścieżki publiczne.

Wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe

Komisja Europejska ma wyznaczyć cel UE na rok 2030 dotyczący zwiększenia sprzedaży pestycydów niskiego ryzyka w terminie do sześciu miesięcy po wejściu w życie projektowanego rozporządzenia. Jednocześnie Komisja ma ocenić metodologie mające na celu przyspieszenie procesu wydawania zezwoleń na pestycydy niskiego ryzyka.

Zmiany wprowadzone nowymi przepisami mają następować stopniowo, aby zminimalizować wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe, podkreśla PE.

Do grudnia 2025 r. Komisja ma zbadać różnice w stosowaniu pestycydów w przypadku importowanych produktów rolnych i rolno-spożywczych w porównaniu z produktami unijnymi. Eksport pestycydów niezatwierdzonych w UE ma być zabroniony.

Głosowanie w tej sprawie zaplanowano w PE w listopadzie. Jeżeli projekt zostanie zaakceptowany, PE uzyska mandat do rozpoczęcia rozmów z Radą w sprawie kształtu przyszłego rozporządzenia.