Wysokość rachunku strat, które były wynikiem klęsk żywiołowych, przekracza średnią z 10 lat i uwzględnia straty spowodowane trzęsieniami ziemi w Turcji i Syrii. Natomiast w Stanach Zjednoczonych zeszłoroczny sezon huraganów okazał się mniej dotkliwy niż w 2022 r., a wiele ubezpieczonych strat wynikało raczej z lokalnych burz, twierdzi Monachium Re.

Ernst Rauch, główny klimatolog w Monachium Re, twierdzi, że ubezpieczyciele muszą teraz ponownie przemyśleć sposób, w jaki klasyfikują burze.

Rauch powiedział, że regionalne burze klasyfikowane są jako zagrożenia wtórne, ponieważ powodują jedynie małe lub średnie szkody. „Ale w miarę wzrostu liczby burz musimy pomyśleć o nowej klasyfikacji” - dodał.

Reklama

Zmiany klimatyczne a branża ubezpieczeniowa

Ubiegły rok był najcieplejszym rokiem w historii planety, co zaburzyło schematy pogodowe i naraziło miliony ludzi na niebezpieczną temperaturę.

Skutki zmian klimatycznych mają poważne konsekwencje dla sposobu, w jaki branża ubezpieczeniowa radzi sobie z roszczeniami. Jak szacuje Monachium Re, w ubiegłym roku ubezpieczone globalne straty spowodowane katastrofami naturalnymi wyniosły 95 miliardów dolarów.

ikona lupy />
W ubiegłym roku ubezpieczone straty spowodowane katastrofami naturalnymi wyniosły prawie 100 miliardów dolarów / Bloomberg

Rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych

Naukowcy już przewidują, że rok 2024 będzie cieplejszy niż rok poprzedni, który pod względem temperatury był rekordowy. W tej sytuacji rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia większej liczby ekstremalnych zjawisk pogodowych.

„W wyższych temperaturach wyparowuje więcej wody, a dodatkowa wilgoć w atmosferze zapewnia energię zasilającą silne burze” – powiedział Rauch.

Wartość ubezpieczonych strat

Według Monachium Re w 2023 r. ubezpieczone straty spowodowane tylko silnymi burzami charakteryzującymi się nagłymi ulewnymi deszczami, dużą prędkością wiatru, a także gradem i gwałtownymi powodziami, sięgnęły 50 miliardów dolarów w USA i 8 miliardów dolarów w Europie. Obie te kwoty strat są rekordowe.

W Europie grad o średnicy do 19 centymetrów spowodował wielomiliardowe straty w północnych Włoszech i wielu innych regionach w lipcu i sierpniu. Na natomiast w Stanach Zjednoczonych jedne z największych strat związanych z burzami miały miejsce na Środkowym Zachodzie w marcu i w czerwcu w Teksasie.

Tymczasem niszczycielskie trzęsienia ziemi w południowo-wschodniej Turcji i Syrii, które miały miejsce w lutym, spowodowały w zeszłym roku całkowite straty w wysokości 50 miliardów dolarów. Monachium Re podało, że z tej kwoty ubezpieczono jedynie 5,5 miliarda dolarów.