Naloty na irańskie cele nasiliły się po 7 października — czyli po rozpoczęciu wojny pomiędzy Izraelem a Hamasem, zapoczątkowanej przez bezprecedensowy atak palestyńskich terrorystów na przygraniczne terytorium Izraela - przekazały Reutersowi źródła. Jednym z nich jest syryjski oficer wywiadu wojskowego i dowódca regionalnego sojuszu wspierającego Damaszek - poinformował Reuters, dodając, że nasilenie ataków dotyczy również terytorium Libanu.

Władze Izraela odstąpiły od niepisanych "reguł gry"

Inne dwa źródła powiedziały korespondentom Reutera, że władze Izraela odstąpiły od niepisanych "reguł gry", którymi wcześniej charakteryzowały się ataki Cahalu (sił zbrojnych Izraela) w Syrii i przestały "być już ostrożne w zadawaniu Hezbollahowi ciężkich ofiar". "Kiedyś oddawali strzały ostrzegawcze - strzelali w pobliżu ciężarówki, nasi ludzie wysiadali z niej, a następnie strzelali w ciężarówkę" - powiedział dowódca, opisując izraelskie naloty na transporty broni, przewożonej przez Hezbollah przed 7 października. "Teraz to się skończyło. Izrael przeprowadza obecnie (...) częstsze naloty na transporty irańskiej broni i systemy obrony powietrznej w Syrii (...) Bombardują bezpośrednio. Bombardują, by zabić" - dodał.

Reuters przekazał, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2023 roku w izraelskich ostrzałach dokonywanych w Syrii zginęło 19 członków Hezbollahu - ponad dwukrotnie więcej, niż przez pierwsze dziewięć miesięcy. W Libanie Cahal zabił 130 bojowników tego ugrupowania w okresie październik - grudzień 2023 r.

Reklama

Agencja Reutera napisała też, że przedstawiciele izraelskiego wojska nie odpowiedzieli na zapytanie dotyczące eskalacji ostrzałów sąsiednich państw. Wysoki rangą izraelski urzędnik powiedział jedynie - pod warunkiem zachowania anonimowości, że Hezbollah "rozpoczął tę rundę walk swoimi atakami", a strategia Izraela polegała na odwecie, a także, że siły izraelskie działają w całym regionie i podejmują "wszelkie niezbędne działania", aby pokazać determinację w obronie swojego kraju.

Po bezprecedensowym ataku bojówek Hamasu z 7 października 2023 r., który uruchomił trwającą do dziś wojnę pomiędzy tym ugrupowaniem a siłami zbrojnymi Izraela Cahal ostrzeliwuje także terytoria sąsiednich państw, gdzie ukrywają się bojownicy palestyńscy, a także członkowie innej terrorystycznej organizacji - Hezbollahu. (PAP)