Przy obecnej dynamice wydarzeń w energetyce to, co miało miejsce na początku sierpnia 2021 r. wydaje się być prehistorią. To właśnie wtedy Tauron oraz PGNiG podpisały list intencyjny dotyczący potencjalnej transakcji przejęcia przez gazowy koncern udziałów posiadanych w Elektrociepłowni Stalowa Wola (ECSW) przez Tauron Wytwarzanie oraz wierzytelności z tytułu pożyczek udzielonych ECSW przez Taurona.

Obecnie po równe 50 proc. akcji w spółce będącej właścicielem bloku Tauron Wytwarzanie dzieli z PGNiG Termika. PGNiG jest również dostawcą paliwa gazowego na potrzeby bloku, którego zapotrzebowanie przy dużym, całorocznym obciążeniu pracą, może wynieść ok. 600 mln m sześc.

– Jednostki, takie jak ta w Stalowej Woli, są odpowiedzią na wyzwania związane z niskoemisyjną transformacją polskiej gospodarki, której ważnym graczem chce być PGNiG, mający swój udział w budowie silnego polskiego koncernu multienergetycznego – mówił wówczas Paweł Majewski, prezes gazowej spółki.

Natomiast Jerzy Topolski, wiceprezes Taurona, tłumaczył, że celem sprzedaży udziałów w ECSW jest „uporządkowanie portfela właścicielskiego, co umożliwi poprawę zarządzania operacyjnego oraz optymalizację wykorzystania paliwa gazowego w ramach grupy”.

Reklama

Zarówno Majewski, jak i Topolski, już na tych stanowiskach nie zasiadają. Ten ostatni został niedawno odwołany przy okazji kolejnej awantury związanej z blokiem 910 MW w Jaworznie. Natomiast Majewski w marcu tego roku podał się do dymisji, a miesiąc później został szefem Enei. Jego miejsce w PGNiG zajęła Iwona Waksmundzka-Olejniczak.

Od momentu zawarcia listu intencyjnego ws. EC Stalowa Wola zapadła cisza. Portal WysokieNapiecie.pl postanowił więc sprawdzić, co aktualnie dzieje się z tym tematem.

PGNiG potencjał wciąż widzi

– Ze względu na dużą niestabilność otoczenia makroekonomicznego i finalizowany proces połączenia z PKN Orlen, PGNiG nie podjęło jeszcze decyzji o złożeniu wstępnej oferty cenowej – przekazało nam biuro prasowe PGNiG dodając, że przesunięcie decyzji nie oznacza wycofania się z zamiaru przeprowadzenia transakcji, a list intencyjny nie wskazuje terminu jej realizacji.

Niedawno PGNiG zwołało walne zgromadzenie w sprawie wyrażenia przez akcjonariuszy zgody na połączenie z PKN Orlen. Odbędzie się ono 10 października. Walne Orlenu w tym samym temacie jest zaplanowane na 28 września. Oczywiście ich wynik wydaje się być przesądzony i PGNiG będzie trzecim – po Enerdze i dużej części Lotosu – podmiotem wchłoniętym w ramach budowy „multienergetycznego koncernu”.

Jakie główne kierunki działania wskazuję PGNiG? Co ma stać się z elektrociepłownią w Stalowej Woli? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl