W tym tygodniu państwowa spółka Saudi Power Procurement Co. (SPPC) poinformowała, że zgodziła się na zakup energii po rekordowo niskich cenach z projektów wiatrowych, które mają być realizowane w Arabii Saudyjskiej przez japońską firmę Marubeni Corp. Połączenie wsparcia państwa i silnych warunków wietrznych w kraju pomoże uczynić zielone elektrownie tańszymi, niż alternatywy oparte na paliwach kopalnych, powiedział szef saudyjskiej firmy.

„Wyjątkowość tych projektów polega na tym, że udało im się osiągnąć wyjątkowo niski koszt energii elektrycznej, uważany za najniższy, jaki widzieliśmy na świecie” – powiedział w wywiadzie Mazin Albahkali, dyrektor generalny SPPC.

Arabia Saudyjska chce szybkiej rozbudowy OZE

Reklama

Arabia Saudyjska, największy na świecie eksporter ropy naftowej, na tle innych państw świata pozostaje daleko w tyle pod względem wytwarzania energii odnawialnej. Większość energii elektrycznej Saudyjczycy pozyskują z elektrowni spalających ropę i gaz. Książę koronny Mohammed bin Salman, który stara się w coraz większym stopniu uwolnić gospodarkę od uzależnienia od ropy, zamierza to zmienić.

Według danych BloombergNEF celem Arabii Saudyjskiej jest do końca tej dekady generowanie połowy energii z czystych źródeł. W 2022 r. udział OZE w Arabii Saudyjskiej stanowił mniej niż 1 proc. całej wytworzonej energii.

Choć nie jest jasne, czy Rijad osiągnie wyznaczony cel, kraj szybko rozwija swoją flotę farm fotowoltaicznych i parków wiatrowych.

ikona lupy />
Arabia Saudyjska szybko zwiększa swoją moc OZE / Bloomberg

Plany rozbudowy OZE

Według danych BNEF do 2030 r. prawdopodobnie zostanie zainstalowanych ponad 45 gigawatów mocy w instalacjach fotowoltaicznych i wiatrowych, czyli ponad 13 razy więcej niż na koniec ubiegłego roku. Przejście na energię odnawialną ma też inne zalety dla saudyjskiej gospodarki, bo uwolniłoby większą część ogromnej produkcji ropy naftowej na eksport.

Atrakcyjność odnawialnych źródeł energii wynika przynajmniej częściowo z kosztów, a osiągnięcie niezwykle niskich taryf na odnawialne źródła energii pomoże obniżyć koszty wytwarzania energii w Arabii Saudyjskiej.

Niskie koszty OZE

SPPC stwierdziło, że umowa z Marubeni, która wraz z lokalnym partnerem rozwija farmy wiatrowe, zapewni uśredniony koszt energii na poziomie zaledwie 1,57 centa za kilowatogodzinę z 600-megawatowego projektu AlGhat. Po ukończeniu w 2026 r. fabryka będzie największa w kraju. Marubeni buduje także projekt Wa’ad Alshamal o mocy 500 MW, który będzie wytwarzał energię wiatrową po cenie 1,70 centa za kilowatogodzinę. Niskim cenom sprzyjają korzystne warunki, jakie zapewnia państwo saudyjskie.

Chociaż nie jest możliwe dokładne porównanie zmiennej generacji energii odnawialnej z elektrowniami gazowymi podłączonymi do sieci, koszt jest tańszy, niż w przypadku paliw kopalnych, powiedział Albahkali.