Jak zawracają uwagę analitycy PIE, ponoszenie wydatków inwestycyjnych przekłada się na lepsze wyniki osiągane przez firmy w zakresie sprzedaży czy liczby nowych zamówień. Wśród firm planujących większy niż 10-proc. wzrost wartości sprzedaży w sierpniu, w porównaniu do lipca, 65 proc. stanowią przedsiębiorstwa, które poniosły wydatki inwestycyjne. Natomiast w firmach, w których planowany jest spadek sprzedaży o więcej niż 10 proc., ponad połowa (54 proc.) to przedsiębiorstwa nieinwestujące.

Zauważono, że wydatki inwestycyjne przekładają się też na wyniki firm dotyczące liczby nowych zamówień. "Wśród firm, w których liczba nowych zamówień wzrosła w lipcu o ponad 10 proc., w porównaniu z poprzednim miesiącem, większość (56 proc.) stanowią te, które poniosły wydatki inwestycyjne" - wskazali analitycy w czwartkowym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE". Dodano, że wśród firm, w których liczba nowych zamówień spadła o ponad 10 proc., większość (58 proc.) stanowią te, które nie zdecydowały się na wydatki inwestycyjne.

Z badań prowadzonych przez PIE i Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Miesięcznego Indeksu Koniunktury wynika, że ponoszenie wydatków inwestycyjnych deklarowane na początku sierpnia tego roku różni się w zależności od branży.

Reklama

"Przewagę inwestujących firm obserwujemy w produkcji przemysłowej oraz w budownictwie" - zaznaczono. Zdecydowanie więcej firm nieponoszących wydatków inwestycyjnych jest w handlu, na co, zdaniem ekspertów, wpływa wysoki udział mikrofirm, które rzadziej inwestują niż firmy duże i średniej wielkości. W dużych firmach aż 72 proc. poniosło w sierpniu wydatki inwestycyjne, a w mikro- firmach tylko 44 proc.

Również z danych GUS wynika, że nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw (w których liczba pracujących wynosi 50 i więcej osób), po dwóch kwartałach 2021 r. wzrosły o 7,9 proc. rdr. Nastąpił wzrost nakładów na maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia o 8,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r., a na środki transportu o 42,9 proc. Zmniejszyły się natomiast nakłady inwestycyjne na budynki i budowle - przypomniało PIE.

"Wyniki analizy pozwalają wnioskować, że mimo niepewności i podwyższonego ryzyka, firmy zaczęły inwestować, wychodząc tym samym z okresu załamania wydatków inwestycyjnych, będącego skutkiem pandemii COVID-19" - ocenili eksperci. PIE przewiduje, że wzrost sprzedaży i rosnąca liczba nowych zamówień będą zachęcać przedsiębiorstwa do ponoszenia wydatków inwestycyjnych. Nadal rosnąć będą nakłady na maszyny i urządzenia techniczne, co wiąże się z przyspieszoną cyfryzacją firm i rozwojem nowoczesnych środków komunikacji. Natomiast na poziom wydatków inwestycyjnych na środki transportu wpływ będzie miał rozwój e-handlu oraz eksportu - podsumowano.