Prawie 1/3 firm ma problem ze znalezieniem pracowników

Prawie 1/3 firm (29,9%) boryka się brakiem kandydatów do pracy w procesie rekrutacyjnym, wynika z raportu ManpowerGroup. Z badania wynika, że 49,8% organizacji - tj. o 12 pkt proc. więcej niż w ub.r., zauważa trudności związane z rekrutacją pracowników.

Największe problemy pracodawców

"Najczęściej wskazywana przez pracodawców trudność to zbyt wygórowane oczekiwania finansowe kandydatów - ten problem sygnalizuje 41,3% firm mających problem z pozyskiwaniem pracowników. Na drugim miejscu znajduje się niedopasowanie kompetencji, zauważane przez 35% organizacji. Coraz większym wyzwaniem jest też wycofywanie się kandydatów - z taką sytuacją spotyka się aż 32,7% firm. Istotnym ograniczeniem pozostaje brak kandydatów, co zgłasza 29,9% firm" - czytamy w komunikacie.

W raporcie wskazano, że przyczyny trudności rekrutacyjnych różnią się w zależności od branży.

W transporcie i logistyce największym wyzwaniem są rezygnacje kandydatów w trakcie rekrutacji (44%) oraz niedobór odpowiednich kompetencji (41%).

W przemyśle są to zbyt wysokie oczekiwania finansowe kandydatów (36%), ale równie istotną barierą bywa zmianowy tryb pracy.

W handlu i usługach głównym problemem rekrutacyjnym są zbyt wysokie oczekiwania finansowe (odpowiednio 45% i 40%), natomiast sektor publiczny zdecydowanie najczęściej wskazują na rozbieżność między oczekiwaniami płacowymi kandydatów a możliwościami finansowymi firm (62%). Częściej też mierzą się z brakiem kandydatów (43%), podano także.

Proponowanie nadgodzin

Z raportu wynika, że 21,3% firm mających trudności rekrutacyjne decyduje się na podnoszenie lub zmianę kwalifikacji swoich pracowników - tj. o 3,4 pkt proc. więcej niż w ub. roku. Ponadto firmy rozwiązują problemy rekrutacyjne poprzez proponowanie nadgodzin (22%).

"Oferowanie wyższego wynagrodzenia nie znajduje się więc na czele listy rozwiązań mających przyciągnąć kandydatów. Firmy decydują się na ten ruch jednak nieco częściej niż przed rokiem (wzrost z 14,1% do 17,7%), najczęściej w sektorze usług (24%)" - czytamy dalej.

Zatrudnianie Ukraińców

Jeśli chodzi o zatrudnianie Ukraińców, to 17,7% firm tak uzupełnia braki kadrowe. Na pozyskiwanie cudzoziemców z innych kierunków wskazuje natomiast 14,2% firm - przede wszystkim sektora przemysłowego.

Zatrudnianie starszych pracowników

"Uwagę zwraca także rosnąca otwartość na starsze pokolenia - zatrudnianie tej grupy deklaruje 17,3% organizacji, podczas gdy rok wcześniej było to 11,4%. Jest to rozwiązanie o dużym potencjale, szczególnie w kontekście dostępności tej grupy pracowników, wynikającej z niskiego wieku emerytalnego w Polsce i ich relatywnie niskiej aktywności zawodowej" - zakończono.

(ISBnews)