Z wiadomości Niemieckiej Izby Przemysłowo - Handlowej (DIHK) wynika, że firmy z Niemiec obawiają się o swoją działalność i plany związane z interesami w Chinach.

Źródłem problemów jest wariant Omikron. Sytuacja związana z koronawirusem w Państwie Środka może doprowadzić do tego, iż Pekin ogłosi bardziej rygorystyczne działania do walki z pandemią. Liczba zakażeń może wzrosnąć m.in. ze względu na zwiększony ruch podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie informuje Reuters.

Reklama

Dodatkowo sytuację komplikuje zbliżające się święto, podczas którego jest więcej spotkań (chodzi o obchody związane z Chińskim Nowym Rokiem). „Będzie dużo podróży pomimo ostrzeżeń – mówi w rozmowie z agencją Jens Hildebrandt, członek zarządu DIHK w Chinach.

„Zero-COVID" – skuteczna strategia Chin?

„Chińska strategia z ukierunkowanymi blokadami była jak dotąd bardzo skuteczna” – uważa Jens Hildebrandt. Z kolei do ponownej oceny strategii zero-COVID” wezwał Chiny w piątek Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Jak podkreśliła sekretarz generalna MFW Kristalina Georgieva, podejście Państwa Środka do walki z koronawirusem (dotyczące odcięcia miast od milionów ludzi) może okazać się obciążeniem dla światowej i chińskiej gospodarki.

W poniedziałek władze miasta Xian w Chinach zniosły surowy lockdown. Ograniczenia obowiązywały przez miesiąc. Restrykcje doprowadziły m.in do skarg na braki żywności i trudności w dostępie do leczenia.

Strategia „zero-COVID" wprowadza surowe zasady, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wśród obowiązujących przepisów są m.in ograniczenia dotyczące zakazu wjazdu do kraju dla obcokrajowców (od marca 2020 r.).

Władze odradzają też obywatelom zamawianie przedmiotów z innych państw. Chiny w obawie przed wzrostem zakażeń wprowadziły zasady dotyczące dezynfekowania zagranicznych przesyłek. Dezynfekcja ma odbywać się co najmniej cztery razy, natomiast adresaci otrzymują wezwanie na badanie PCR. Zdaniem ekspertów szanse na zakażenie wariantem Omikron w wyniku kontaktu z taką przesyłką są znikome.

„Zagrożenie dla procesu odbudowy niemieckiego przemysłu”

Obawy ws. przyszłości ma również Federalny Związek Przemysłu Niemieckiego (BDI). W wypowiedzi dla „Global Growth Outlook” zaznacza, że jeśli wariant Omikron będzie się szybciej rozprzestrzeniał w Chinach, to w efekcie doprowadzi do zakłócenia w łańcuchach dostaw oraz może „napędzać recesję w niektórych sektorach niemieckiego przemysłu”.

Na sytuację, związaną z koronawirusem w Państwie Środka, z pewnością wpłyną Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Wydarzenie przyciągnie do kraju tysiące osób. Ten fakt zwiększa też ryzyko wzrostu infekcji wariantem Omikron. BDI ostrzega, że w efekcie może to przynieść bardziej rygorystyczny lockdown.

W poniedziałek pekiński komitet organizacyjny Zimowych Igrzysk Olimpijskich poinformował o wykryciu poprzedniej doby sześciu nowych przypadków COVID-19 wśród osób związanych z zawodami.

Jeśli prognozy ws. surowych restrykcji w Chinach się potwierdzą, będzie to kolejne wyzwanie m.in. dla eksporterów i firm, które są „na samym końcu łańcucha dostaw” – podkreśla Reuters.

„Rozwój pandemii w Chinach stanowi zagrożenie dla procesu odbudowy niemieckiego przemysłu” – twierdzi BDI. Zdaniem Federalnego Związku Przemysłu Niemieckiego ewentualne blokady w najbliższych miesiącach przyczyniłby się także do wzrostu cen.