Cena ryżu tajskiego wzrosła do najwyższego poziomu od prawie dwóch lat –zaznacza agencja. Jedną z przyczyn, które doprowadziły do wzrostu cen, jest zwiększony popyt na zboża w odpowiedzi na przerwy w dostawach, spowodowane wojną w Ukrainie.

Rosnący popyt na ryż w 2022 r.

Duży popyt na ryż odnotowano w Iraku oraz Indonezji. Dostawcą w tym przypadku była Tajlandia (kraj, który jest na II miejscu wśród największych eksporterów).

Reklama

Irak skrupulatnie kupował nasz ryż co miesiąc” – podkreśla Chookiat Ophaswongse, honorowy prezes Stowarzyszenia Eksporterów Ryżu Tajskiego. Wspomniane państwo „było największym nabywcą” w 2022 r.

Wzrost cen = mniej zamówień

Jak informuje agencja, rosnące ceny ryżu z Tajlandii zmniejszyły popyt, od początku 2023 r. liczba zamówień spada. Trwają poszukiwania dostawców, którzy zapewnią towar w nieco niższych cenach. „Tańszą opcją” dla kupujących są m.in. Chiny oraz Malezja.

Kiedy ceny ryżu mogą się zmniejszyć? Być może sytuacja poprawi się wiosną (ok. marca), gdy na rynku pojawi się nowa uprawa – prognozuje Chookiat Ophaswongse. Pomimo oczekiwanych zmian na rynku, ryż z Tajlandii i tak będzie droższy od towaru np. z Wietnamu.

Ostatnio cena tajskiego ryżu była na poziomie 523 dol. za tonę (najwyższa cena od marca 2021 r.). Dla porównania ceny w Wietnamie wyniosły ok. 458–462 dol. za tonę.

W 2022 r. eksport ryżu w Tajlandii osiągnął największy wynik od czterech lat (7,7 mln ton) wynika ze wstępnych danych. Stowarzyszenia Eksporterów Ryżu Tajskiego obniżyło prognozy na 2023 r. z 8 mln do 7,5 mln ton.

Rosnące ceny ryżu – co to oznacza dla świata?

W ubiegłym roku to ceny pszenicy „poszybowały w górę”; ceny ryżu były „stosunkowo niskie” – przypomina Bloomberg. Ryż stanowi podstawę diety dla połowy mieszkańców świata. Wzrost cen tego produktu oznacza problemy dla wielu osób – od Chin po Wietnam.

Sytuacja związana ze wzrostem cen towaru budzi niepokój. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych to zagrożenie w kwestii bezpieczeństwa żywnościowego.