Reporterzy bez Granic (RsF) oskarżyli koncern Marka Zuckerberga o „oszukańcze praktyki handlowe”. Ich zdaniem globalny serwis społecznościowy obiecuje „bezpieczną” i „wolną od błędów” przestrzeń online, a tymczasem użytkownicy dostają platformę, na której szerzy się mowa nienawiści i rozpowszechniane są fałszywe informacje.
Organizacja działająca na rzecz wolności mediów zaczęła od złożenia pozwu we Francji, gdzie ma główną siedzibę. Za wyborem tego kraju przemawia też jego legislacja. Nad Sekwaną „prawo konsumenckie szczególnie dobrze nadaje się do rozwiązania tego problemu” – podkreślają RsF. Firmy stosujące zwodnicze praktyki handlowe muszą się tam liczyć z karami do 10 proc. rocznych przychodów. Facebook ma we Francji 38 mln użytkowników, z czego 24 mln to osoby, które korzystają z niego codziennie.
Reporterzy bez Granic rozważają również wniesienie podobnych oskarżeń wobec platformy społecznościowej w innych państwach. „Ponieważ warunki korzystania z Facebooka są takie same na całym świecie, orzeczenie sądu we Francji w sprawie nieuczciwych praktyk może mieć skutki globalne” – podkreślają.