Państwo Środka posiada największe na świecie rezerwy metali ziem rzadkich, które są konieczne do wytwarzania baterii, silników elektrycznych oraz turbin wiatrowych.

Według analizy przeprowadzonej przez US Geological Survey, około 44 milionów ton REO (tlenków metali ziem rzadkich) znajduje się w Chinach. Drugie co do wielkości złoże znajduje się w Wietnamie, ale według szacunków geologów jest tylko o połowę mniejsze niż w Chinach i wynosi 22 miliony ton REO. Z kolei rosyjska i brazylijska ziemia kryją ponad 20 milionów ton.

Szwecja właśnie ogłosiła odkrycie prawdopodobnie największego znanego złoża metali ziem rzadkich w Europie – obszaru, który szacuje się na ponad milion ton metrycznych REO, co jednak w porównaniu z zasobami innych państw nie wygląda imponująco. Obecnie pierwiastków ziem rzadkich nie wydobywa się nigdzie w Europie, a 98 proc. tych metali wykorzystanych w UE w 2021 r. pochodziło z Chin.

Państwo Środka odpowiada za około 61 procent światowej produkcji górniczej, a tym samym wydobywa zdecydowanie największą część pierwiastków będących przedmiotem handlu na rynku światowym. Z drugiej strony Stany Zjednoczone, będąc drugim co do wielkości producentem, są relatywnie małym graczem na rynku międzynarodowym z udziałem w rynku wynoszącym około 15,5 procent.

Reklama
ikona lupy />
Szacowne złoża tlenków metali ziem rzadkich / statista.com