Pfizer będzie zmuszony do zapłaty Allerganowi 400 mln dol., które mają pokryć straty firmy powstałe na skutek fuzji – poinformowała osoba zaznajomiona ze sprawą, która prosi o anonimowość. Allegra, który jest prowadzona z New Jersey (USA), ale ma prawną siedzibę w irlandzkim Dublinie, zyskała na tym zagraniczną siedzibę oraz możliwość opłaty niższej stawki podatkowej.

Decyzja ma związek z niedawną decyzją administracji Baracka Obamy, która zaproponowała zaostrzenie przepisów utrudniających firmom dokonywanie tego typu fuzji. Dokonanie połączenia umożliwia nowemu tworowi zmianę swojego podatkowego adresu, co przekłada się na optymalizację podatkową. Amerykański Departament Skarbu poinformował, że nowe przepisy miałyby objąć transakcje dokonane w ciągu ostatnich 36 miesięcy. Allergan dokonał w tym okresie kilku akwizycji.

Przedstawiciele obu firm odmówili komentarza w sprawie.

Osoba zaznajomiona z sytuacją twierdzi, że Pfizer już od jakiegoś czasu badał, w jaki sposób może obejść nowe rządowe regulacje.

Fuzja obu gigantów spotkała się bardzo szybko z falą krytyki ze strony amerykańskich urzędników oraz kandydatów na prezydenta (zarówno ze strony Republikanów, jak też Demokratów). Od pierwszej inwersji podatkowej przeprowadzonej w 1982 roku aż 53 amerykańskie firmy zmieniły swoje siedziby podatkowe (22 z tych transakcji zostało przeprowadzonych przed 2012 rokiem).

Reklama

Pfizer zapewniał, że miał strategiczne powodu do połączenia. Umożliwiło mu też ono jednak uniknięcie płacenia 35 proc. stawki podatkowej, która stosowana jest w USA do zysków firm wygenerowanych na całym świecie.

Niedawno miliarder i inwestor Carl Icahn ogłosił, że utworzy specjalną grupę polityczną (PAC), która będzie lobbować zmianę prawa i zakończenie ucieczek dużych firm z USA.

Prezydent Obama nazwał inwersje „niepatriotycznymi”. Stany zjednoczone straciły już miliardy dolarów w związku z wychodzeniem firm z kraju, przede wszystkim w ostatnich kilku latach.

Warto zwrócić uwagę, że Pfizer próbował już przejąć inną europejską spółkę w celu przeniesienia firmy na Stary Kontynent. Wcześniej nie doszło do podpisania umowy z angielsko-szwedzką grupą AstraZeneca Plc.

>>> Polecamy: Ekscentryczny miliarder sprzedaje linię lotniczą. Kwota robi wrażenie