Pod koniec 2015 roku Warren Buffett nabył udziały w firmie z branży naftowej Kinder Morgan. Po ujawnieniu nazwiska inwestora akcje spółki wystrzeliły w górę o 10 proc. – informuje CNN Money.

Najbardziej znanym powiedzeniem Buffetta jest: „bój się, kiedy inni są chciwi i bądź chciwy, kiedy inni się boją”. Czy właśnie tym mottem kierował się inwestor kupując akcje spółek energetycznych? Czy "Wyrocznia z Omaha", jak jest nazwany Buffett wie coś, czego nie wiedzą inni? Dlaczego inwestuje pod prąd?

Jak pisaliśmy na Forsalu.pl: Standard & Poor's zagroziła, że odbierze Exxonowi rating AAA ze względu na spadającą zdolność kredytową, która jest spowodowana dramatycznym spadkiem cen ropy w ostatnim czasie. S&P wylicza, że w 2018 roku sytuacja koncernu będzie fatalna.

O bardzo trudnej sytuacji innych koncernów naftowych pisaliśmy w Forsalu.pl: Bardzo złe wieści dla inwestorów i pracowników BP. Z powodu ogromnej straty finansowej koncern musi ciąć zatrudnienie aż o 7 tys. pracowników. Firma zanotowała roczną stratę w wysokości 5,2 mld dolarów, w porównaniu z zyskiem w wysokości 8,1 mld w 2014 rok.

Oprócz akcji Kinder Morgan w portfelu słynnego inwestora są jeszcze inne spółki z branży naftowej. Buffett zwiększył swoje udziały Phillips 66, firmie która zajmuje się rafinacją ropy. Od początku roku wydał ponad miliard dolarów na akcje tej spółki. Wcześniej jego inwestycje w koncern naftowy sięgały 5 mld dolarów.

Posiada również udziały w Suncor Energy, kanadyjską firmą, która czerpie zyski z piasków roponośnych.

Ceny ropy naftowej w 2014 roku sięgały 100 dolarów za baryłkę. Teraz wahają się w okolicach 30 dolarów. Wraz ze spadkiem cen surowca spadają wyceny spółek zajmujących się jego eksploatacją i sprzedażą. Mniejsze firmy wydobywające ropę są na krawędzi bankructwa.

Na świecie jest za dużo ropy na rynku, co sprawia że cena jest tak niska. Buffett uważa jednak niektóre firmy za perspektywiczne, godne uwagi i kupuje akcje naftowych koncernów.

Na Forsalu.pl przedstawiliśmy pięć teorii, dlaczego ropa jest taka tania. Każda z nich może być prawdopodobna.

Stany Zjednoczone i kraje OPEC nie ograniczają wydobycia pomimo niskich cen. Nikt nie chce stracić udziałów w rynku. Ropa musi przepłynąć rurociągami (w tej branży działa Kinder Morgan) i trafić do rafinerii (tu z kolei Philips 66).

Czy i tym razem Buffet wyprzedzi rynek i zarobi fortunę?