Potwierdziły się wcześniejsze ustalenia Forsal.pl. Dziś po godzinie 17:00 ARP ogłosiła, że kupi obligacje Polimeksu-Mostostalu.

ARP poinformowała, że decyzja o kupnie obligacji jest warunkowa. Agencja uzależnia ją od formalnego zamknięcia restrukturyzacji finansowej. To zaś spodziewane jest w ciągu najbliższego tygodnia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Agencja dokapitalizuje Polimex-Mostostal objęciem obligacji o wartości ok. 132 mln zł. Część z obligacji będzie miała charakter zamienny, co oznacza, że ARP będzie mogła wymienić je na akcje budowlanej spółki. Cena w razie późniejszej zamiany obligacji na akcje serii S wyniesie 4 gr.

"Emisja obligacji powiązana jest z konwersją zobowiązań wobec wierzycieli finansowych na kapitał własny spółki. Łączna wartość konwersji może wynieść około 0,5 mld zł po średniej cenie 17,5 gr za akcję. Skala konwersji jest precedensowa. Będzie to jedna z największych restrukturyzacji finansowych w Polsce" - czytamy w komunikacie prasowym.

Inwestycja ARP była już zapowiadana od kilku miesięcy. Do tej pory jednak agencja, Polimex oraz jego wierzyciele uzgadniali techniczne szczegóły operacji.

Emisja obligacji jest tylko jednym z elementów szerokiego planu restrukturyzacji finansowej spółki. Na każdy ruch zgodę wyrazić muszą banki (w tym przede wszystkim PKO BP oraz Pekao S.A.) oraz inni wierzyciele finansowi, którzy w przeszłości kupili obligacje firmy, do tej pory przez nią niespłacone.

Reklama

Spółka w lipcu ustaliła z wierzycielami m.in. konwersje znacznej części zobowiązań o wartości min. 470 mln zł na akcje oraz uruchomienie linii gwarancyjnej, przeznaczonej na gwarancje kontraktowe spółki.

Inne wierzytelności wobec instytucji finansowych i obligatariuszy, które nie zostały objęte konwersją, zostały odroczone na okres od 2017 do 2019 roku.

W sumie spółka ma wyemitować 3,1 mld nowych akcji wobec 1,4 mld sztuk znajdujących się obecnie w obiegu.

Jedynym znaczącym akcjonariuszem jest SPV Operator, spółka celowa Agencji Rozwoju Przemysłu, która bezpośrednio blisko dwa lata temu zdecydowała się ratować firmę przed bankructwem.

Polimex, podobnie jak PBG czy DSS, poległ na kontraktach drogowych. W przeciwieństwie do PBG oraz DSS spółka jest restrukturyzowana przez wierzycieli i akcjonariuszy, bez angażowania sądu.

>>> Czytaj też: Polimex ma warunkowa umowę sprzedaży nieruchomości w Szczecinie za 3,81 mln zł