Optymalne przygotowanie finansowania remontu lub modernizacji nieruchomości zależy od kilku czynników. Jeśli właściciel nieruchomości nie ma własnych środków na pełne sfinansowanie przedsięwzięcia, musi sięgnąć po pożyczki lub kredyty. W takim przypadku istotne będą zarówno źródła i wysokość uzyskiwanych przez niego dochodów, jak i stan posiadanych już zobowiązań wobec banków oraz innych instytucji pożyczkowych.

Zdolność kredytowa

Z kolei koszt remontu lub modernizacji zależy zarówno od zakresu przewidzianych prac, ceny niezbędnych materiałów oraz usług fachowców, jak i wydatków na obsługę pożyczki lub kredytu. Na te zaś wpływ mają możliwe do zastosowania zabezpieczenia oraz poziom zdolności kredytowej szukającego finansowania dla poważniejszych prac remontowych.

Kredytobiorca, który jest w dobrej kondycji finansowej – a składa się na nią zarówno wysoki poziom dochodów, jak i niska suma stałych kosztów oraz spłacanych już zobowiązań – łatwiej uzyska kredyt na korzystnych warunkach niż osoba, która ma raczej ograniczoną zdolność kredytową.

W systemie ratalnym

Reklama

Często stosowanym sposobem finansowania części wydatków związanych z remontem lub modernizacją jest zakup na raty. W ten wygodny sposób można nabyć nie tylko elementy wyposażenia mieszkania lub innej nieruchomości (meble, sprzęt agd lub rtv), lecz także np. materiały oraz akcesoria budowlane. Koszt zakupów ratalnych, które w istocie są formą kredytu konsumenckiego, jest zbliżony do kosztów pożyczki lub kredytu gotówkowego uzyskiwanego w banku. Głównym atutem finansowania ratalnego jest przede wszystkim wygoda polegająca na tym, iż wszystkie formalności załatwia się w punkcie sprzedaży.

Trzeba jednak mieć na względzie fakt, że zakupy robimy zazwyczaj w kilku miejscach. Ponadto poza zakupem materiałów potrzebne mogą nam być pieniądze na zapłacenie faktur wystawianych przez fachowców wykonujących roboty budowlane lub modernizacyjne. A to oznacza konieczność zawarcia kilku umów sprzedaży ratalnej lub takiej umowy i dodatkowo umowy o kredyt gotówkowy. Musimy zaś pamiętać, że koszt obsługi kilku zobowiązań pożyczkowo-kredytowych jest zawsze wyższy od jednego, skonsolidowanego długu.

Pieniądze pod hipotekę

Dla wielu potencjalnych pożyczko- czy kredytobiorców istotną okoliczność stanowi nie poziom zamożności klienta, ale to, czy uzyskuje on stałe dochody z pewnego źródła – najlepiej z umowy o pracę na czas nieokreślony.

Najtańszym źródłem finansowania remontu czy modernizacji jest pożyczka lub kredyt hipoteczny, zwłaszcza wtedy gdy trzeba pożyczyć dużą kwotę. Gdy bowiem w grę wchodzi kilka tysięcy złotych, formalności oraz koszt wpisu i wykreślenia hipoteki z ksiąg wieczystych może przeważyć nad korzyściami z niższego oprocentowania pożyczki hipotecznej. Ale przy wydatku już rzędu kilkunastu tysięcy złotych warto to źródło finansowania wydatków poważnie brać pod uwagę.

Ważne!

Najtańszym źródłem finansowania remontu czy modernizacji jest pożyczka lub kredyt hipoteczny, zwłaszcza wtedy gdy trzeba pożyczyć dużą kwotę