Atutem leasingu odnawialnego jest niższa rata leasingowa, długi czas na podjęcie decyzji, czy na koniec zdecydujemy się wykupić przedmiot leasingu, oraz pozbycie się kłopotu ze zbyciem używanej rzeczy.

Leasing odnawialny jest produktem adresowanym do przedsiębiorców, którzy nie są zainteresowani przejęciem leasingowanej rzeczy na własność po zakończeniu umowy. Obecnie spółki leasingowe zachęcają do tej formy finansowania przede wszystkim osoby zainteresowane nowymi samochodami. Wówczas leasingobiorca oddaje samochód do firmy leasingowej i leasinguje nowy pojazd. Unika w ten sposób problemu ze sprzedażą używanego samochodu oraz z jego naprawami po okresie gwarancji. Oczywiście leasingobiorca może używane auto wykupić za gotówkę lub leasingować dalej.

Leasing odnawialny jest więc formą leasingu operacyjnego. Co prawda leasing odnawialny charakteryzuje się tym, że w umowie nie przewiduje się, że samochód ten po upływie okresu, na jaki umowa została zawarta, przejdzie na własność korzystającego, ale też i takiej możliwości nie wyklucza. Oznacza to, że zgodną wolą stron umowy leasingu odnawialnego, po wypełnieniu jej warunków, może być zawarta umowa kolejna. I to zarówno odnawiająca leasing na kolejny, dowolnie określony okres, jak i np. umowa sprzedaży tego samochodu przez firmę leasingową (finansującego) dotychczasowemu leasingobiorcy.

Leasing odnawialny jest korzystniejszy od klasycznych form finansowania wówczas, gdy leasingobiorca chce na bieżąco ponosić niższe koszty. O ile tradycyjny leasing operacyjny daje większe możliwości wliczenia wydatków w koszty prowadzonej działalności, o tyle w ramach leasingu odnawialnego płaci się niższe raty.